گياهان دارويي آرامبخش

- رازک
آرام بخش و خواب آور
اين گياه خواص آرامبخشي و درمان بي خوابي دارد، همچنين در درمان هيجانات و دردهاي عصبي نيز کاربرد دارد.


ميزان و نحوه مصرف
نصف قاشق چايخوري از پودر خشک گياه را در يک فنجان آب جوش به مدت 10 دقيقه دم کرده و روزانه دو وعده ميل کنيد. (مصرف بيش از حد آن توصيه نمي شود. مصرف اين گياه در دوران شيردهي و بارداري مناسب نيست)

- گل راعي (هوفاريقون)

آرام بخش و ضد ميگرن
اين گياه داراي خواص آرامبخشي، درمان ميگرن و سردردهاي يک طرفه است. همچنين در درمان بي خوابي، افسردگي و هيجانات عصبي نيز به کار مي رود.

ميران و نحوه مصرف
يک قاشق چايخوري از پودر گياه را به مدت ده دقيقه با يک فنجان آب جوش دم کرده و روزانه دو الي سه وعده ميل کنيد.

عوارض جانبي
پس ازمصرف اين گياه به جهت احتمال بروز حساسيت از قرار گرفتن در برابر نور مستقيم خورشيد خودداري گردد. همچنين مصرف بيش از حد توصيه نمي شود.

- گل ساعتي

آرام بخش و ضد اضطراب
اين گياه حاوي ترکيبات موثري در درمان اضطراب، بي خوابي، دردهايي با منشا عصبي و سردردهاي عصبي است . همچنين در دردهاي عضلاني ، کاهش ضربان قلب و .... کاربرد دارد.
با توجه به اينکه آغاز استرس هاي روحي و اضطراب هاي عصبي معمولا از اواخر دوران نوجواني آغاز شده و در دوران جواني به اوج خود مي رسد، لذا مصرف اين گياه دارويي ارزشمند جهت رفع موارد فوق توصيه مي شود.


ميزان و نحوه مصرف
يک تا دو گرم از اندامهاي خشک شده گياه را در يک فنجان آب جوش به مدت 15 دقيقه دم کرده و روزانه دو تا سه فنجان از آن را مصرف کنيد. (مصرف اين دارو در دوران بارداري و شيردهي وبراي کودکان زير دوسال، همچنين مصرف بيش از حد آن توصيه نمي شود.)