این روزها بازار دادگاه و شکایت به خاطر نقض پتنت یا حق امتیازها داغِ داغ است، مثل دعوای گوگل و اوراکل که همین حالا در جریان است و یا کشمکش اخیر اپل و موتورولا. نوکیا هم برای این که از این قافله عقب نماند شمشیر را برای اچ تی سی، RIM و ویوسونیک از رو بسته و می خواهد از این سه شرکت به خاطر نقض ۴۵ پتنت شکایت کند. نوکیا ادعا می کند این ۴۵ پتنت از آن خود است و این سه شرکت بدون دریافت مدارک لازم و کسب اجازه، از این پتنت ها استفاده کرده اند. فنلاندی ها این شکایت را به دادگاههای آمریکا و آلمان عرضه خواهند کرد.

لوییس پنتلند رئیس مسائل حقوقی نوکیا می گوید ۴۰ شرکت مختلف در سرتاسر دنیا حق استفاده از پتنت های نوکیا را خریده اند و از آنها استفاده می کنند، در این شرایط اگر شرکت یا شرکت هایی از این پتنت ها به طور غیر قانونی و بدون کسب اجازه استفاده کنند، حق نوکیا و دیگر شرکت های استفاده کننده را از بین می برند. به خاطر همین نوکیا قصد دارد جلوی این نقض قانون را بگیرد.

پتنت هایی که نوکیا ادعا می کند نقض شده اند مربوط به استفاده از آنتن های دوگانه، سیستم مدیریت انرژی و ویژگی های نرم افزاری همانند عملکرد چندگانه (multitasking)، راهیابی (navigation)، رمز گذاری اطلاعات (data encryption) و ذخیره ایمیل ها می باشد.

منبع:elmology