شقایق دهقان: خانواده من به دلیل تحصیلات پدرم 6 سال در آلمان زندگی می كردند. در سال آخر اقامتشان در آلمان، من در شهر بن به دنیا آمدم. وقتی كه 3 ماهه بودم، درس پدرم تمام شد و به ایران برگشتیم. تا حالا هم خودم به اروپا سفر نكردم و مسلما هیچ خاطره ای از تولدم در بن آلمان ندارم. البته یك اتفاق جالب كه در خانواده ما رخ داده، این است كه هر كدام از ما در یك شهر به دنیا آمده ایم. من در بن آلمان، یكی از خواهرانم در اصفهان، یكی دیگر از خواهرانم در بهشهر و برادرم هم در ساری به دنیا آمده است.
بعد از آلمان، به واسطه كار پدرم تا 6 یا 7 سالگی در نكا، كه از حومه های شهر ساری به حساب می آمد، زندگی كردیم. پدرم مهندس مكانیك است كه آنجا در نیروگاه نكا كار می كرد. محل زندگی ما یك كمپ یا شهركی بود كه كاركنان و مهندسان نیروگاه نكا در آن زندگی می كردند. عده زیادی از آنها هم آلمانی بودند. این شهرك كوچك بسیار امن بود. به همین دلیل من و خواهرانم و برادرم كاملا آزاد و دائم در حال بازی كردن بودیم. بازی های ما به حیاط خانه یا كوچه مان هم ختم نمی شد. براحتی به بقیه كوچه ها هم می رفتیم یا حتی می رفتیم كنار دریا. باور كنید من در چند سال اول زندگی ام اصلا كفشی به پا نكردم، چون آنقدر محیط شهرك نیروگاه نكا سالم ، تمیز و بكر بود كه ما بچه ها آزادی كامل را تجربه می كردیم. البته من شخصا بچه شیطانی نبودم.
به نظر خودم كمتر بچه ای توانسته كودكی مرا تجربه كند، بخصوص بچه های امروز. من گاهی دلم برای پسرم، نویان، می سوزد. چون نویان و بقیه بچه های امروزی باید دائم در یك آپارتمان دربسته زندگی كنند. در حالی كه كودكی من بدون دغدغه كنار دریا گذشته است. البته محدود بودن یا نبودن به انتخاب پدر و مادرها هم ارتباط دارد. پدر و مادر من معتقد بودند كه باید بچه را رها كرد تا هر كاری كه می خواهد انجام بدهد و خودش تجربه به دست بیاورد.
بعد از نكا ما به خانه ای در قیطریه، بالاتر از پل رومی آمدیم. علت اصلی این نقل مكان هم آغاز جنگ بود و موقعیت مهم نیروگاه نكا كه جان ساكنانش را در معرض خطر قرار داده بود. آن خانواده های آلمانی هم به مملكتشان بازگشتند. البته پدرم مدتی به خاطر شرایط كاری اش در نكا ماند. پس از گذراندن آن دوران پراضطراب، او هم به تهران آمد. آن زمان گاهی در خانه برای نكا دلتنگی می كردم، ولی فضای بزرگ خانه مان تحمل شرایط جدید را آسان كرده بود. البته از آن زمان تاكنون هم دیگر به نكا نرفته ام. یك دلیلش هم مشغله های كاری است.
من 20 سالی در قیطریه زندگی كردم و بعد از ازدواجم چند سالی به منطقه ای دیگر رفتم و پس از تولد پسرم دوباره همسایه پدرم در قیطریه شدیم. محله قیطریه برای من منطقه ای امن و دوست داشتنی است، چون در حقیقت من از همان بچگی هایم جلوی چشم ساكنان این محل بزرگ شده ام. از طرف دیگر تمام سوال هایی را كه معمولا مردم از من می پرسند، اهل محل، از رانندگان آژانس گرفته تا فروشندگان از من پرسیده اند. البته من معمولا در برابر ابراز علاقه مردم، سختگیری نمی كنم و راحت هستم[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
فقط تنها چیزی كه این روزها مرا آزار می دهد، این است كه پدرم تصمیم گرفته خانه قدیمی و پر از خاطره ما را خراب كند و از نو بسازد. از همان زمان كه پدرم این خانه را خریده بود، به ما گفت: یك خانه قدیمی خریدم كه بزودی دوباره آن را می سازیم.
از آن زمان بیست و خرده ای سال است كه می گذرد. من هم خوشحالم كه این خانه نو می شود و دردسرهای خرابی اش به طور كامل از بین می رود. در عین حال، چون خودم هم در همین كوچه زندگی می كنم، دیدن خراب شدن خانه كودكی هایم برایم سخت است، هرچند مكان ها اهمیت زیادی ندارند، اعتبار مكان ها به آدم هایش است