قبل از تمیز کردن فرش، حتماً روی آن را خوب جارو بزنید تا گرد وغبارش گرفته شود. با مقداری ماست لکه هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید ( مخصوصا لکه چای و نسکافه ) برای این منظور ماست را روی سطح لکه بریزید و با یک قاشق جمع کنید. در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید، سپس با دستمال تمیز خوب خشک کنید.

فراموش نکنید که اگر لکه بر روی فرش بیش از یکی دو روز بماند ثابت می شود، پس بهتر است لکه را هر چه زودتر با مواد پیشنهاد شده پاک کنید. برای رفع لکه های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده اید،


مقداری کف خمیر ریش روی محل لکه بریزید. سپس محل را با پارچه ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید. محل لکه را با پارچه تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید. هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی، رطوبت فرش از بین برود.


برای از بین بردن لکه هایی مانند لک شمع، ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سخت شده را بردارید، سپس کاغذ مومی ( روغنی ) و یا دستمال حوله ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافین قرار دهید.


حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید. حرارت ناشی از اتو، پارافین های باقی مانده در میان بافت ها را آب کرده و جذب کاغذ می کند.
برای رفع لکه کاکائو، چسب و بستنی، ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکه بیشتر پخش نشود. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید


و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید. چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید، اثر ماده ریخته شده به طور کامل از بین می رود. سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

برای پاک کردن لکه های قهوه، چای و مواد رنگی نظیر آب انگور، ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده، با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به آرامی رطوبت محل مورد نظر را بگیرید.

سپس مقداری آب معدنی یا سودا روی آن بریزید و پس از چند دقیقه، محل را با دستمال پاک کنید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکه بر فرش بر جای نماند.


برای رفع لکه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکه قرار دهید.

به این ترتیب، مقداری از ذرات جذب پنبه وحلال روی آن می شود. این کار را آن قدر تکرار کنید تا تمام لکه از بین برود. سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید.
گرد و خاک لبه های قالی را با یک برس دستی پاک کنید و سپس جارو برقی بکشید، برای تمیز کردن این قسمت می توانید از مخلوط آب و پودر لباسشویی و یک فرچه نرم کمک بگیرید؛ اما مواظب باشید این مخلوط به فرش آسیب نرساند. سپس این قسمت را با دستمال خشک کنید و هنگام پهن کردن، زیر آن را کاغذ یا دستمال سفید قرار دهید تا نم فرش گرفته شود.

صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیای کمی دارند، شوینده های خوبی برای فرش هستند. اگر شامپو فرش در دسترس ندارید یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید. آن را خوب بزنید تا کف کند. کف را با یک گلوله تور که زیاد آب جذب نمی کند روی سطح فرش بمالید

و با دستمال حوله ای خشک کنید. اگر شامپو فرش در دسترس ندارید، وقت را تلف نکنید دو قاشق چایخوری نمک، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کنید. آن را خوب هم بزنید تا کف آن را برای تمیز کردن فرش استفاده کنید. این شامپو برای خشکشویی کردن پالتو نیز مناسب است.
وسایل سنگین مثل پایه مبل، معمولاً بر روی فرش جا می گذارند. توصیه می شود یک تکه یخ روی محل مورد نظر بگذارید و سپس با دستمال خشک روی رطوبت آن را بگیرید و پرزهای قالی را به حالت اول برگردانید.برای اینکه روی قالی شما شفاف شود، ابتدا روی قالی مخلوط برگ های مرطوب ( تفاله چای و نمک ) بپاشید، سپس با جاروبرقی، جارو کنید تا رنگ قالی شفاف شود.
بعضی از میهمانان عادت دارند با کفش روی فرش های تمیز منزل شما بیایند. بهتر است در اینگونه موارد اگر امکان شستشوی فرش را ندارید، بعد از جارو زدن فرش، دستمال بزرگ حوله ای را آغشته به آب و سرکه سفید کنید و آرام روی پرزهای قالی بکشید مقدار سرکه نباید زیاد باشد وگرنه به فرش آسیب می رساند.

فرش های ابریشم یا ماشینی خیس، زود جمع می شود برای جلوگیری از جمع شدن قالی ها دور تا دور قالی را از زیر نوارهای چرمی بدوزید. انجام آن در خانه کمی مشکل است، می توانید این کار را به شرکت های قالی شویی و رفوگری فرش بسپارید.
منبع:روزنامه اطلاعات