اکثر ما قهوه را به خاطر طعم، عطر و البته انرژی زا بودن آن دوست داریم اما در اینجا به کاربردهای غیرمعمول آن اشاره می کنیم.

این نکات به شما استفاده های شگفت انگیز و غیرعادی دانه های قهوه تازه یا قهوه آسیاب شده را که تازگی خود را از دست داده یا گل باقی مانده از قهوه استفاده شده ته فنجان تان را که هر روز آن را دور می ریزید، نشان می دهد.


▪ از بین بردن بوی نامطبوع درون یخچال: تا به حال پیش آمده که بوی قهوه را به بوی غذاهای مانده دو هفته پیش، مواد غذایی نیمه خراب و شیر فاسد شده ترجیح دهید؟


اگر یخچال شما پر از بوهای بد و نامطبوع است، مقداری پودر قهوه تازه و استفاده نشده را درون ظرفی ریخته و در یخچال قرار دهید و بگذارید یکی، دو روز همان جا بماند. قهوه بوهای مختلف را جذب می کند


و هرگاه در یخچال را باز کنید، هوس یک فنجان قهوه داغ خواهید کرد. این فن برای از بین بردن بو در جاهای دیگر نیز کاربرد دارد. فقط مقداری از این ماده را در یک ظرف یا بسته بریزید و در محل مورد نظر بگذارید.

کاهش سلولیت در بدن: تقریبا همه کرم های گران قیمت از بین برنده سلولیت، یک ترکیب اصلی مشترک دارند و آن کافیین است که طبق باور عمومی،
سوخت و ساز چربی را افزایش داده و پیدایش این کیسه های چربی زیر پوست را کاهش می دهد. برای
درست کردن داروی ضدسلولیت در خانه، مقداری قهوه مصرف شده گرم را با مقداری روغن نارگیل مخلوط کرده و چند دقیقه به طور دورانی روی پوست خود در جاهایی که سلولیت وجود دارد، ماساژ دهید و سپس آن را بشویید.

▪ از بین بردن بوی بد دست ها: سیر، ماهی سالمون، گشنیز، اینها برخی از موادی هستند که هنگامی که پخته می شوند بوی بسیار دلپذیری دارند،


اما وقتی چند ساعت بعد بوی آنها را در دست های خود حس کنید، برایتان بسیار ناخوشایند می شوند. با مالیدن مقداری پودر قهوه استفاده شده به دست هایتان و آب کشیدن آنها با آب ولرم، می توانید از بوی آنها خلاص شوید.


▪ براق کردن موها: چه کسی دوست ندارد موهایی براق و سالم نداشته باشد؟ اغلب قهوه به عنوان درمانی ساده و طبیعی برای جلای بیشتر موها توصیه می شود.


یک قوری قهوه غلیظ دم کنید و بگذارید تا سرد شود، سپس آن را به موهای خشک و تمیز خود بمالید و بگذارید حداقل برای ۲۰دقیقه روی موها بماند و سپس آبکشی کنید. برای رسیدن به نتیجه بهتر این عمل را یک یا چند بار در هفته انجام دهید.


▪ رنگ طبیعی: رنگدانه های طبیعی ای که در قهوه وجود دارد نوعی رنگ طبیعی فوق العاده برای رنگ کردن پارچه، کاغذ و تخم مرغ های رنگی عید و حتی موهای شماست. کاغذ را با مقداری قهوه دم کرده غلیظ رنگ بزنید و اجازه دهید تا خشک شود.

انواع پارچه را نیز می توانید با خواباندن در قهوه داغ رنگ کنید. البته رنگ قهوه زیاد دوام ندارد و ممکن است رنگ خود را پس دهد بنابراین بهترین روش برای رنگ کردن چیزهایی است که خیلی کم شسته می شوند یا اینکه اصلا شسته نمی شوند.

روشی که در قسمت قبلی برای براق کردن موها به آن اشاره شد، ممکن است به تدریج سبب رنگ گرفتن موهای شما شود.

▪ پاک کردن بخاری یا منقل: آیا دوست دارید بدون ایجاد گردوخاک و کثیفی بخاری یا منقل خود را تمیز کنید؟ پس به این روش عمل کنید: اجازه دهید زغال ها و خاکستر آن سرد شده، مقداری پودر قهوه استفاده شده مرطوب را روی همه خاکستر بپاشید

و بگذارید برای ۱۵ دقیقه به همان شکل بماند و سپس تمام خاکستر را بیرون بریزید. گرد قهوه به خاکسترها می چسبد و باعث می شود گردوخاک به هیچ عنوان پخش نشود.


▪ پرکردن جای سوزن: دانه های خشک مصرف شده قهوه بهترین ماده برای ساختن جاسوزن هایی هستند که در خانه درست می کنید.


شما می توانید قهوه را در تکه پارچه ای پیچیده و با یک بند آن را ببندید و آن را درون یک جاتخم مرغی یا ظرفی کوچک قرار دهید. این دانه ها سوزن های شما را از زنگ زدن نیز محافظت خواهد کرد.


▪ لایه برداری پوست: بافت پودر قهوه می تواند سلول های مرده پوست را از بین ببرد. با ترکیب یک قاشق سوپخوری پودر قهوه با نصف قاشق سوپخوری روغن زیتون و در صورت تمایل یک قطره از روغن مورد علاقه خود، پاک کننده ای با پایه قهوه برای خود درست کنید.


دور کردن مورچه ها: مقداری پودر قهوه مصرف شده خشک را در جاهایی از خانه یا حیاط که محل تجمع مورچه هاست، بپاشید چون باعث فراری دادن آنها می شود. برای از بین بردن تعداد زیاد مورچه، یک قوری بزرگ قهوه دم کشیده را درست روی لانه آنها بریزید.

حاصلخیز کردن گیاهان: گیاهانی که اسیدها را دوست دارند برای اینکه شما قهوه استفاده شده خود را روی ریشه های آنها بریزید، بسیار خرسند خواهند شد.

آزالیا، بوته های زغال اخته و گل صدتومانی برخی از گیاهانی هستند که وقتی به آنها قهوه داده می شود، رشدشان بیشتر و از همه انواع مواد مغذی سرشار می شوند.

همچنین می توانید ته مانده و رسوبات قهوه درون لیوان خود را با کمی آب رقیق کرده و داخل گلدان های گل بریزید البته در صورتی که دارای شکر و خامه نباشند.

▪ دور کردن گربه ها از باغچه: باغچه کوچک شما محل زیبایی برای رشد گیاهان تازه، میوه ها و سبزیجات هستند، اما ظاهرا این باغچه برای گربه ها محلی بزرگ و مناسب برای دفع فضولات محسوب می شود.


شما تنها با روش پاشیدن مقداری پودر قهوه مصرف شده که در بالا هم به آن اشاره کردیم، می توانید گربه ها را از باغچه زیبای خود دور کنید.


▪ تمیز کننده سطوح مختلف: پودر قهوه پاک کننده ای ملایم و غیراسیدی برای سطوحی مانند پیشخوان های آشپزخانه، وسایل آشپزی و یخچال هستند. از این محلول می توانید به صورت تنها یا ترکیب کردن با مقداری مایع ظرفشویی استفاده کنید.


▪ پرورش قارچ: پودر قهوه مصرف شده می تواند محیط کشت مناسبی برای پرورش انواع قارچ های صدفی باشد.


شما می توانید بسته های مخصوص پرورش قارچ را که شامل کود اصلاح شده قهوه، ریشه قارچ و شیشه های کوچک اسپری است از شرکت های مربوطه خریداری کرده و قارچ پرورش دهید. این بسته ها می توانند طی ۱۰روز حدود ۷۰۰ گرم قارچ تولید کنند.


▪ دفع کک ها: مقداری پودر قهوه مصرف شده مرطوب را پس از استحمام روی پرزهای پوست حیوان خانگی خود بزنید تا کک ها را از آنها دور کنید.


این محلول مانند یک داروی شیمیایی عمل می کند و در ضمن وقتی سگ یا گربه شما روی مبلمان یا فرش های شما می نشینند بوی قهوه را به آنها منتقل می کنند.


▪ پرکننده گلدان های تزیینی: دانه های قهوه کهنه یا آلوده می توانند وسیله های مناسب برای تزیین منزل شما باشند. از آنها برای پرکردن گلدان ها یا لیوان مداد و خودکارهای خود استفاده کنید. آنها نه تنها زیبا هستند بلکه فضا را هم برای مدتی خوشبو می کنند.


عنصر اصلی برای دستورالعمل های سری آشپزی: تنها مقدار ناچیزی قهوه می تواند ترکیبی باشد

برای ایجاد حسی خاص به خوراکی هایی مانند خوراک لوبیای پرادویه، بستنی و کیک شکلاتی. مقدار

کمی از آن را برای خواباندن استیک استفاده کنید که هم گوشت را به طور ناباورانه ای ترد و هم مزه آن را کمی دودی می کند.


▪ تعمیر خراشیدگی های روی مبلمان: خراشیدگی های روی مبلمان چوبی خود را می توانید با مالیدن


مقداری قهوه فوری که با کمی آب به شکل خمیر درآمده، خیلی راحت از بین ببرید. اگر لازم بود، این کار را آنقدر ادامه دهید تا خراشیدگی چوب پر شود.


منبع:روزنامه شرق