آصف علی زرداری در دیدار با احمدی‌نژاد:

اسلام‌آباد خواهان افزایش حجم مبادلات دو کشور به 5 میلیارد دلار است

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور پاکستان در دیدار با رئیس جمهور کشورمان خواستار افزایش میزان مبادلات تجاری دو کشور به 5 میلیارد دلار شد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، آصف علی زرداری و محمود احمدی‌نژاد عصر روز پنجشنبه و پیش از برگزاری اجلاس سه جانبه در روز جمعه، در کاخ ریاست جمهوری پاکستان دیدار و راههای ارتقای هرچه بیشتر سطح همکاریهای دوجانبه در زمینه‌های مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
روسای جمهور ایران و پاکستان در این دیدار ضمن تأکید بر افزایش میزان مبادلات تجاری، آمادگی خود را برای همکاری در حل‌وفصل مسائل و ارتقای همکاری‌ها به ویژه در بخش انرژی اعلام داشتند.
آصف علی زرداری در این دیدار بر لزوم تکمیل هر چه سریع‌تر پروژه خط لوله گاز ایران تأکید کرد.
روسای جمهور ایران و پاکستان موافقت کردند تا برای مقابله با چالش‌های مشترک از جمله مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق انسان به طور مشترک با یکدیگر همکاری کنند.
مقامات 2 کشور ایران و پاکستان همچنین بر تلاش برای توسعه صلح و ثبات و افزایش سطح همکاری‌های سیاسی و اقتصادی منطقه‌ای تأکید کردند.
در ادامه، هیئت‌های مذاکره کننده ایران و پاکستان به این نشست پیوسته و پیرامون مسائل مورد علاقه از جمله پیشرفت در پروژه چند میلیارد دلاری خط لوله گاز که با هدف کمک به پاکستان برای رفع نیازهای رو به رشد انرژی در بخش خانگی و صنعتی این کشور صورت می‌گیرد، بحث و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار همچنین تسریع در عملیاتی شدن 2 پروژه انتقال برق 1000 و 100 مگاوتی از ایران به پاکستان مورد بررسی و تأکید قرار گرفت.
به گفته فرحت‌الله بابر سخنگوی رئیس جمهور پاکستان، دو طرف در این دیدار در مورد اتصال راه‌آهن و بزرگراهها و عملیاتی شدن پروژه خط لوله گاز با هدف تحقق همگرایی منطقه‌ای تأکید کردند.
در این نشست تأکید شد که افزایش همکاری‌های دوجانبه به ویژه در زمینه انرژی و زیرساخت‌ها کمک خواهد کرد که دو کشور بر موانع در راه تحقق اجرایی شدن ظرفیت‌های کامل طرفین و رسیدن به هدف پنج میلیارد دلار در مبادلات تجاری فائق آیند.
آصف علی زرداری پیشنهاد کرد که به منظور ارتقای سطح روابط اقتصادی میان دو کشور پرداخت قیمت کالاها با ارز محلی و با حذف تعرفه‌ها و برداشتن موانع تجاری صورت گیرد.
رئیس جمهور پاکستان با بیان اینکه پاکستان و ایران می‌توانند در راستای منافع متقابل نسبت به افزایش سطح تجارت در زمینه گندم، کود شیمیایی، سیمان و دیگر کالاها اقدام کنند، با اشاره به سفرهای پیشین خود به تهران گفت: پاکستان اهمیت زیادی برای روابط برادرانه خود با ایران که ریشه در مشترکات تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارد، قائل است.
وی همچنین به منظور گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور، ترجمه متون ادبی فارسی به زبان اردو را پیشنهاد کرد.
رئیس جمهور ایران نیز شرکت در اجلاس سه جانبه را فرصت خوبی برای دو کشور برای تقویت بیشتر همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف برشمرد.
بنا به گفته سخنگوی رئیس جمهور پاکستان، دو طرف همچنین توافق کردند با اتخاذ تدابیر لازم و مؤثر، هماهنگی بهتری میان مقامات برای جلوگیری از حوادث مرزی صورت گیرد.
رئیس جمهور پاکستان همچنین با بیان اینکه پاکستان و ایران در مرزهای خود با تهدید مشترک از ناحیه قاچاق مواد مخدر روبرو هستند ابراز امیدواری کرد که ابتکارات و هماهنگی‌ها دو طرف به کنترل قاچاق مواد مخدر کمک کند.
سخنگوی رئیس جمهور پاکستان افزود که در اجلاس سه‌جانبه بر همسویی‌ها در زمینه استقرار صلح و ثبات در افغانستان تأکید می‌شود که خوش‌بینی‌هایی را در مورد نتایج مثبت آن پدید آورده است.
سومین اجلاس سه جانبه سران سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان با هدف بررسی چگونگی پیشرفت همکاری‌ها برای توسعه مناسبات سه جانبه و همچنین تحکیم امنیت و ثبات فردا ۲۸ بهمن ماه در اسلام‌آباد برگزار می‌شود.
گسترش همگرایی منطقه‌ای از جمله در زمینه‌های مواد مخدر، مبارزه با تروریسم، تجارت، استرداد مجرمین و انرژی از جمله موارد در دستور کار این نشست ذکر شده است اما گفته می‌شود موضوعاتی همچون صلح افغانستان نیز از جمله مباحث مهم در این نشست خواهد بود.
محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان ظهر امروز در رأس هیئتی سیاسی و اقتصادی عازم اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شد.