+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: اربعین؛ بزرگترین تجمع شیعیان جهان

 1. #1
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  May 2011
  محل سکونت
  ميهن-بلوك سرپرستان-واحد خودم
  نوشته ها
  12,725
  تشکر
  2,446
  تشکر شده 12,500 بار در 4,033 پست

  اربعین؛ بزرگترین تجمع شیعیان جهان

  اینجا کربلاست و «بین الحرمین» خیابانی که به آن خیابان بهشت می*گویند. جایی که زائران برای چند ثانیه نشستن در آن لحظه شماری می*کنند ...

  اربعین در لغت به معنی چهل است؛ سید مهدى بحرالعلوم در زمینه جایگاه عدد چهل فرموده است: «خود به عیان دیده*ام و به بیان دانسته*ام که این مرحله شریفه، از مراحل عدد را خاصیتى خاص و تاثیرى مخصوص است، در ظهور استعداد (*ها) و تتمیم ملکات، در طى منازل و قطع مراحل.» خاصیت اربعین در ظهور فعلیت و بروزاستعداد و حصول صفات ملکه، امرى است که در آیات واخبار بر آن تصریح شده است، و در سلوک و خودسازى، براى جلب فیوضات وانوارالهى، چنانچه در قرآن و گفتار معصومین (ع) و سیره اولیاء آمده است، عدد اربعین دارای جایگاه ویژه و بلنداست./ اسرار عدد چهل در قرآن و روایات - محسن آشتیانی


  در عراق روز اربعین یک روز نیست بلکه اربعین حسینی برای شیعیان عراقی از ۱۰ روز قبل از اربعین یعنی از اول ماه صفر آغاز می*شود.

  هیتهای مذهبی (موکب) به نام ائمه اطهار از ابتدای محرم در حاشیه کوچه و خیابانهای کربلا چادر برپا کرده و در مدت ۴۰ روز هر روز و هر شب بهترین و ناب*ترین نذورات خود را میان زائران حسینی توزیع می*کنند.

  ولی جدای از روز عاشورا و تاسوعای حسینی اربعین برای شیعیان عراق و سایر شیعیان از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت این روز در احادیث و روایتهای بسیار تاکید شده و زیارت مخصوص دارد به نحوی که شبکه*های ماهوراه*ای مباشر و کربلا برای روز اربعین روز شمار گذاشته و به صورت ثابت آن را یادآوری می*کنند.

  امروز اربعین حسینی است. گردهمایی بیش از ۱۵ میلیون زائر شیعه که به عشق حضرت اباعبدلله و حضرت عباس (ع) از اقصی نقاط جهان خود را به کربلای معلی رسانده*اند.

  هوای عراق برای عزاداری زائران مطلوب است. نیروهای امنیتی از طریق زمین و هوا اوضاع کربلا را تحت نظر دارند. همچنین وزارت بهداشت عراق و نیروهای هلال احمر ایران - عراق و پاکستان هم خدمات درمانی به زائران ارائه می*کنند.


  اگر هدف تنها یادآوری است، چرا ۳۰ روز یا ۵۰ روز یا هر عدد دیگری را برای این امر اختصاص نداده*اند؟ در عدد چهل چه سری نهفته است و بعد از گذشت این چهل روز چه روی می*دهد و بایستی روی می*داده است؟ شاید پس از گذشت این مدت انسان به روشن بینی نسبت به آن رویداد دست می*یابد، غبار اندوه اندکی برخاسته و قدرت تحلیل سربرمی آورد و به انسان مجال می*دهد به بازبینی آنچه گذشته بپردازد.

  گروه*ها، هیئت*ها و دسته*های عزاداری یک به یک از باب بغداد، باب جمهوری و سایرخیابانهای منتهی به بین الحرمین وارد حرم سید الشهدا (ع) و پس از آن وارد حرم حضرت عباس (ع) می*شوند.


  یکی از بهترین جلوه*های عزاداری در کربلا وقت نماز است که تمامی هیئت*ها متوقف شده و در هرمکانی که باشند نماز برپا می*کنند.

  اینجا کربلاست. مکانی که ۱۴۰۰ سال قبل بیابانی بیش نبود و به آن نینوا می*گفتند. در حالی که امروز بر خاک نینوا مهر نماز میلیون*ها شیعه در سراسر جهان شده است. اینجا کربلاست. محل دفن سید الشهدا (ع)، نوه رسول خدا (ص)، فرزند علی مرتضی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)، مردی که برای زنده ماندن اسلام ناب محمدی (ص) و اقامه نماز تا پای جان ایستاد و نامش تا ابد در تاریخ زنده ماند.


  اینجا کربلاست. محل دفن ابوالفضل العباس (ع)، فرزند خلف*ام البنین و علی مرتضی (ع) برادری که حق برادری و ولایتمداری را در حق برادر و پیشوا و رهبرش به جای آورد.  در کربلا زمان متوقف است و عقربه ساعت*ها گرد حرم سیدالشهدا (ع) می*چرخند. زائران حسینی با پای پیاده، سینه خیز، با ویلچر، عصا و حتی با گاری و چرخ دستی خود را به سختی تا بین الحرمین می*رسانند. اینجا کسی نمی*خندد، شوخی نمی*کند، نگاه به نامحرم معنا ندارد، چشم*ها همه قرمز است و اشک*ها خود به خود جاری می*شود. همه بی*اختیار سینه می*زنند و نوحه می*خوانند.

  اینجا کربلاست. جایی که هر شیعه علی آرزوی آمدنش را دارد. جایی که فرشتگان خدا در آن بال می*شویند و تازه می*شوند. جایی که میلیون*ها بیرق برای علمدار کربلا بر آسمان برافراشته شده است.

  به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به کربلای معلی، حرکت زائران در تمامی خیابانهای شهر به کندی پیش می*رود. کفشداریهای حرم دیگر جایی برای نگهداری کفش زائران ندارد. هر گوشه خیابان را که پیدا کنی باید همانجا بنشینی و زیارت روز اربعین را زمزمه کنی...

  هیئتهای مذهبی با رنگهای سفید و سیاه و زرد و مشکی با بیرقهای سرخ می*آیند و می*روند. تعزیه خوان*ها با لباسهای شامیان و اهل بیت سید الشهدا را به اسارت گرفته*اند و تعزیه خوانی می*کنند.

  یک هیئت ایرانی هم از قم آمده است نه با هواپیما و نه با اتوبوس بلکه ماه*ها است که پای پیاده به راه افتاده*اند. پایشان تاول زده ولی به عشق حسین عزیز فاطمه خود را به کربلا رسانده*اند.

  چادرهای مرکز پزشکی حج و زیارت پر و خالی می*شوند. زائران از درد زانو و تاول پا گله دارند و درخواست آمپول و پماد می*کنند.  اینجا زنان هم هیئت دارند و با روبنده سبز و سیاه سینه می*زنند و مویه می*کنند.

  اینجا کربلاست روز اربعین حسینی در سال ۱۴۳۳ هجری قمری. کربلایی بدون حضور صدام و اشغالگران آمریکایی. کربلایی آزاد و استوار که پس از سال*ها با خیالی آسوده برای عزیز زهرا (س) سوگواری می*کند.

  اینجا کربلاست. و «بین الحرمین» خیابانی که به آن خیابان بهشت می*گویند. جایی میان حرم حضرت سید الشهدا (ع) و حضرت عباس (ع). زائران برای چند ثانیه نشستن در خیابان بین الحرمین لحظه شماری می*کنند.

  هر زائر حسینی با صد*ها نیت و خواسته و سفارش به اینجا آمده است تا گره*های زندگی*اش را با دستان پربرکت امام حسین (ع) و ابوالفضل العباس (ع) باز کند.

 2. #2
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  May 2011
  محل سکونت
  ميهن-بلوك سرپرستان-واحد خودم
  نوشته ها
  12,725
  تشکر
  2,446
  تشکر شده 12,500 بار در 4,033 پست

  پیش فرض

  از عاشورا تا اربعين

  عاشورا
  ، روز شهادت حماسه سازان
  و اربعین، روز زیارت مرقد عاشورا سازان
  است.

  عاشورا، خروش خون حسین
  واربعین، پژواک این فریاد ظلم شکن است.
  عاشورا و اربعین، نقطه ابتدا و انتهای عشق نیست؛
  بلکه چله عارفانه تشیع سرخ علوی است.

  عاشورا تا اربعین،نقطه اوج عشق حسینی است .

  در این چهل روز، حسین علیه‏السلام
  تنها سخن محافل است تا در طول عمر
  انسان، بهانه بیداری و ظلم‏ستیزی باشد.

  عاشورا ، زمانه خون و ایثار است
  و اربعین ، بهانه تبلیغ و پیمان.

  در عاشورا، حسین علیه‏السلام با تاریخْ سخن گفت
  و در اربعین ، تاریخ پای درس حسین علیه‏السلام نشست.

  عاشورا روز کشت «خون خدا» در کویر جامعه ظلم ‏زده است
  و اربعین، آغاز برداشت نخستین ثمره آن.

  آری، اربعینْ فرصتی برای اعلام همبستگی با عاشوراست.

  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •