+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: ๑۩๑۞๑۩๑ قدیمی ترین با ارزش ترین اشیای باستانی ایران ๑۩๑۞๑۩๑

 1. #1
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  چه قدر فاصله اینجاست بین آدمها چه قدر عاطفه تنهاست بین
  نوشته ها
  2,532
  تشکر
  5,601
  تشکر شده 3,475 بار در 1,393 پست

  ๑۩๑۞๑۩๑ قدیمی ترین با ارزش ترین اشیای باستانی ایران ๑۩๑۞๑۩๑

  استوانه کوروش، نخستین منشور حقوق بشر

  تاریخچه
  در حدود سال ۱۲۸۵ خورشیدی (۱۸۷۹-۱۸۸۲)به هنگام کاوشها در بابِل در میان رودان (بین النهرین)،[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] باستان شناس ایرانی، هرمز رسام یک استوانه سفالین کوچک از گل پخته (۲۳ سانتیمتر)، یافت، که شامل یک نوشته از کوروش بزرگ بود.

  جنس این استوانه از گل رس است، ۲۳ سانتی متر طول و۱۱ سانتی متر عرض دارد و در حدود۴۰ خط به زبان آکادی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است.
  بررسی‌ها نشان داد که نوشته‌ای استوانه مربوط به سال ۵۳۹ (پ.م) از سوی كوروش بزرگ پس از شکست بخت النصر و گشوده شدن شهر بابل، نویسانده شده‌است و به عنوان سنگ بنای یادبودی در شهر بابل قرار داده شده‌است.
  استوانه یافت شده در موزه بریتانیا در شهر لندن نگاهداری می‌شود.
  ازسوی دیگر در سال‌های کنونی آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را از آن نبونبید پادشاه بابل می‌دانستند، پاره‌ای از استوانه کوروش بزرگ است که از سطر‌های ۳۶ تا ۴۳ آن می‌باشد. از این رو این قسمت که در دانشگاه ییل(Yale) آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه لندن گسیل و به استوانه اصلی پیوست گردید.
  کوروش بزرگ بعد از خاتمه زمستان در اولین روز بهار، در بابل تاجگذاری کرد.
  شرح کامل تاج گذاری کوروش و حوادث آن دوران، به صورت مفصل توسط «گزنفون» سردار و مرد جنگی و فیلسوف و مورخ یونانی ظبط و بیان شده‌است .
  کوروش بعد از تاجگذاری، در معبد مردوک خدای بزرگ بابل، منشور آزادی نوع بشر را قرائت نمود .
  متن سخنرانی و کتبیه کوروش تا این اواخر نامعلوم بود. تا اینکه اکتشافات در بین النهرین از ویرانه قدیم شهر «اور» کتبیه‌ای بدست آمد و بعد از ترجمه معلوم شد، همان متن منشور آزادی نوع بشر، کوروش میباشد.
  این لوح در حال حاضر یکی از با ارزش ترین اشیای تاریخی است که در موزه بریتانیا از آن نگهداری می‌شود.
  فرمان حقوق بشر کوروش یا استوانه کوروش، به عنوان کهن ترین سند کتبی از دادگستری و مراعات حقوق بشر در تاریخ و مایه مباهات و سرافرازی ایرانیان یاد می‌شود. کوروش، موسس پادشاهی ایران و آغازگر سلسله هخامنشیان، پس از تسخیر بابل اعلام عفو عمومی داد؛ ادیان بومی را آزاد اعلام کرد؛ برای جلب محبت مردم میانرودان (بین انهرین) و آموزش همزیستی عقیدتی به انسان‌ها، مردوخ که کهن ترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، در پیشگاهش کرنش کرده بر دستش بوسه زد و او را نیایش کرد و سپاس گفت.
  او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت. او تمامی ساکنین پیشین سرزمینها را گرد هم آورده و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند.
  جایگاه
  این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته شده، و به سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به تمامی زبانهای رسمی سازمان منتشر کرد.

  این تأییدی است بر اینکه منشور آزادی بشریت که توسط کوروش بزرگ در روز تاجگذاری وی منتشر شده، می‌تواند برتر باشد از اعلامیه حقوق بشر که توسط انقلابیون فرانسوی در اولین مجمع ملی ایشان صادر شده.
  اعلامیه حقوق بشر در نوع خود، در رابطه با بیان و ساختارش بسیار قابل توجه‌است، اما منشور آزادی که توسط پادشاه ایرانی (کوروش) در ۲۳ سده پیش از آن صادر شده، به نظر معنویتر میاید.
  با مقایسه اعلامیه حقوق بشر مجمع ملی فرانسه و منشور تأیید شده توسط سازمان ملل، با منشور آزادی کوروش، این آخری با در نظر گرفتن قدمت، صراحت، و رد موهومات دوران باستان در آن، باارزشتر نمود می‌کند.
  این لوح با عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر جهانی شناخته می‌شود لوح کوروش که پس از تسخیر بابل و شکست بخت النصر توسط کوروش به عنوان سنگ بنای یادبودی در شهر بابل قرار داده شده بود نخستین بیانیه حقوق بشرجهانی است که کوروش در آن همه طوایفی را که در زمان امپراتوری بابل به اسارت درآمده بودند آزاد و به آنها اجازه نقل مکان و زندگی آزاد در هرکجای امپراتوری خود را داد.
  کوروش پادشاه بزرگ ایران قوم یهود را نیز از اسارت امپراتوری بابل آزاد کرد.
  در این کتبیه کوروش خود را معرفی نموده و اسم پدر، جد اول، دوم و سوم خویش را نام می‌برد و اعلام می‌دارد که پادشاه ایران و پادشاه بابل و پادشاه جهات اربعه (کشورهای اطراف ایران) می‌باشد، آنگاه در مقام بیان حقوق بشر و منشور آزادی خویش اعلام می‌دارد :
  ترجمه
  بر گردان منشور کوروش بزرگ نشان داد که نخستین منشور جهانی حقوق بشر را ایرانیان در سال ۵۳۸ پیش از میلاد بیان نموده و مورد اجرا گذارده‌اند.
  در سال ۱۳۴۸ خورشیدی (۱۹۶۹م)پس از گذشت ۲۵۰۷ سال پس از صدور فرمان مزبور، نمایندگان کشور‌های گوناگون با قرار گرفتن بر آرامگاه کوروش هخامنشی در پاسارگاد از او به عنوان نخستین پایه گذار حقوق بشر و آزادی انسان، قدردانی کردند.
  تاکنون یکبار در سال ۱۹۷۱ مسئولان موزه بریتانیا این لوحه را به درخواست حکومت ایران به تهران قرض دادند که مخالفت دولت انگلیس با این اقدام سبب بروز تنش میان مسئولان دولتی و موزه بریتانیا شده بود.
  در روزگاری که کوروش بزرگ به نمایندگی ایرانیان، منشور حقوق بشر و آزادی انسان را فرستاد فخر مردمان و شاهان دیگر کشتن، سوختن و ویران کردن بود. متن این منشور چنین است:
  «منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه دادگر، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه جهان. پسر کمبوجیه، شاه بزرگ ... آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گامهای مرا با شادمانی پذیرفتند.
  در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهرياری نشستم، مردوک (مردوخ = خدای بابلیان)، دلهای پاک مردم بابل را متوجه من کرد. ... زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.
  ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل شد.
  نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید.
  برده داری را بر انداختم، به بدبختی‌های آنان پایان بخشیدم. ...
  من فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.
  فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارند.
  خدای بزرگ از کردار من خشنود شد ...
  او برکت و مهربانیش را ارزانی داشت.
  ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم ...
  من همه شهرهایی را که ویران شده بود از نو ساختم.
  فرمان دادم تمام نیایشگاه‌هایی را که بسته شده بود، بگشایند.
  همه مردمانی را که پراکنده و آواره شده بودند، به سرزمین خود برگرداندم و خانه های ویران آنان را آباد کردم، باشد که دلها شاد گردد و هر روز در پیشگاه خدای بزرگ، برایم زندگانی بلند خواستار باشند ...
  من برای همه مردم جامعه‌ای آرام مهیا ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم.
  من به تمام سنتها، و ادیان بابل و اکد و سایر کشورهای زیر فرمانم احترام می‌گذارم.
  همه ی مردم در سرزمینهای زیر فرمان من .در انتخاب دین، کار و محل زندگی آزادند.
  تا زمانی که من زنده ام هیچکس اجازه ندارد اموال ودارایی های دیگری را با زور تصاحب کند.
  اجازه نخواهم داد کسی دیگری را مجبور به انجام کار بدون دریافت مزد کند.
  هیچکس نباید به خاطر جرمی که اقوام یا بستگان او مرتکب شده‌اند تنبیه شود.
  من جلوی برده داری و برده فروشی از زن و مرد را می گیرم و کارکنان دولت من نیز چنین کنند تا زمانیکه این سنت زشت از روی زمین برچیده شود.
  شهرهای ویران شده در آنسوی دجله و عبادتگاه های آنها را خواهم ساخت تا ساکنین آنجا که به بردگی به بابل آورده شده‌اند بتوانند به خانه و سرزمین خود بازگردند.»
  در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش بیان می‌کند، که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و کشور سومر به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها در میان‌رودان و غرب ایران برگردانده است. پس از آن، کوروش می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده است.
  حقوق بشردرايران باستان

  نخستين اعلاميه حقوق بشر در جهان ، درايران باستانو در زمان كوروش بزرگ هخامنشي ، صادرشده است . كوروش ذوالقرنين دراين منشور ، بردهداري را ممنوع اعلام كرده و به بازگرداندن همه اسيران و بردگان به سرزمين هايمتبوعشان ، دستورداده است . با مطالعه بخشهايي از اين اعلاميه كه به هنگام فتح بابلاز سال 550 سال قبل ازميلاد صادر شد مي فهميم كه كوروش بزرگ دست به سنت شكني زده وازشيوه مرسوم آن زمان كه اعمال سياست زمين سوخته و قتل عام مغلوبين بوده احتراز ميكند و مي گويد :‹‹ سپاهان من ، بدون مزاحمت ، درميان شهر بابل حركت كردند من به هيچكس اجازه نمي دادم كه سرزمين سومر واكد را دچار هراس كند … من احتياجات بابل وهمهعبادتگاههايش را درنظرداشتم ودربهبود وضعشان كوشيدم . من يوغ ناپسند بابل رابرداشتم ، خانه هاي مخروبه آنان را آباد كردم ، من به بدبختي هاي آنان ، پايانبخشيدم .‹‹ درعصر داريوش هخامنشي نيز شاهد يك قانون جامع هستيم كه به ‹‹ دادنامهداريوش ›› شهرت يافته است .
  سلسه مقرارت آيين زردشت – كه ونديداد ناميده مي شود . – مبتني برهمين دادنامه است . يكي ازمظاهر حقوق بشر دردوران هخامنشي ، بردباريمذهبي است . داريوش بزرگ ، دادگري وعدالتخواهي را به بهترين شيوه درزمان خودشبرقرار كرد ودراين ميان ، ازدادرسان ويژه مسائل دشوار حقوقي ياري مي جست . اوقانوناساسي كشور را برمبناي بردباري ديني ورعايت حقوق اقليتهاي مذهبي ، تدو ين كرده بودودرنگارش اين قانون، آداب ورسوم وسنتهها وقوانين ومقرارت ملل مغلوب را تاجايي كه بهكيان امپراتوري هخامنشي لطمه نمي زد ،لحاظ كرده بود . اوبراي اجراي هرچه بهترقانوناساسي ، شورايي متشكل از دادرسان خانواده شاهنشاهي وموبدان را مسؤول نظارت براجرايقانون قرار داده بود . اين شورا،گزارشهايي را كه ازشهر بانان وايالتهاي امپراتورياخذ مي كرد به اطلاع پادشاه مي رسانيد . به اين ترتيب را ه برهرگونه اعمال تبعيضنژادي مذهبي ، بسته مي شد وكليه ملل مغلوب باوجود تفاوتهاي نژادي ، مذهبي ، زبانيو… باهم داشتند ، تحت لواي امپراتوري هخامنشي ، درصلح وصفا به سرمي بردند واينمرهون سياست تبعيض زدايي حكمرانان وقت بوده است . قرنها بعد است كه دراعلاميه حقوقبشر، چنين حقي براي انسانها به رسميت شناخته شده است . درماده دوم اين اعلاميه آمدهاست :‹‹ هركس مي تواند بدون هيچ گونه تمايز ، مخصوصا از حيث نژاد ، رنگ ، جنس ،زبان ، مذهب ، عقيده سياسي يا هر عقيده ديگر وهمچنين مليت ، وضع اجتماعي ، ثروت ،ولادت يا هرموقعيت ديگر ، ا زتمام حقوق وكليه آزادي هايي كه دراعلاميه حاضرذكر شدهاست ، بهره مند گردد. به علاوه هيچ تبعيضي به عمل نخواهد آمد كه مبتني بروضع سياسي، اداري ، قضايي يا بين الملل كشور يا سرزميني باشد كه شخص با آن تعلق دارد . خواهاين كشور ، مستقل ، تحت قيمومت يا غير خود مختار بوده يا حاكميت آن به شكلي محدودشده باشد .

  درعصر هخامنشي ، حق پناهندگي افراد به كشورها ، مراعات مي شد . ماجراي پناهندگي ‹‹ تميستوكل ›› سردار بزرگ يوناني به دربار اردشير هخامنشي نمونهاي ا زاعمال اصل رعايت حق پناهندگي اتباع كشورهاي بيگانه است كه درماده 14 اعلاميهجهاني حقوق بشر برآن تأكيد شده است :

  هركس حق دارد دربرابر تعقيب ،پناهندگي جست وجو كند ودركشورهاي ديگر ، پناه اختيار كند .

  رعايت حقوقاجتماعي افراد ، يكي ديگر از نمونه هاي تضميني حقوق فطري انسانها وتوجه به حقوق بشردراين دوران است . دراسناد به دست آمده از تخت جمشيد درلوح هاي معروف به الواحگنجينه ، پرداخت مزد كارگران كه دراملاك شاهنشاهي كار مي كرده اند ، ذكر شده استوحتي براي كارگران ، تسيهلات ويژه اي مانند مرخصي زايمان وجود داشته داشتند وحتيبرخي مشاغل مانند كارگاههاي خياطي ، زنان سرگروه كارگران مرد وزن ، بوده اند. قرنهابعد است كه درماده 23 اعلاميه جهاني حقوق بشر ، برشرايط منصفانه ورضايت بخش برايكار ورفع تبيعض افراد در اخذ اجرت مساوي درمقابل كار برابر ، تأكيد شده است .


  منابع :

  1- تاريخ ايران باستان – حسن پيرنيا

  2- قانون ودادگستري درشاهنشاهي ايران باستان – اشرف احمدي
  3- زن درحقوقساساني – بارتلمه – مترجم دكترميرزماني
  4- پیشگفتار و خلاصه متن منشور برگرفته از کتاب: منشور کورش هخامنشی، رضا مرادی غیاث آبادی، چاپ ششم، تهران، ۱۳۸۶
  ویرایش توسط ↘♥↙ALONE.S↘♥↙ : 01-06-2012 در ساعت 00:14
  سلام
  دلت تنگ است .. می دانم !!
  قلبت شکسته است .. می دانم !!
  دوری برایت سخت است ... می دانم !
  اما برای چند لحظه ای ارام بگیر ...تا برایت بگویم...
  بگویم از دنیایی که به هیچ کس وفا نمی کند...

 2. 4 کاربر مقابل از این پست ↘♥↙ALONE.S↘♥↙ تشکر کرده اند.


 3. #2
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  چه قدر فاصله اینجاست بین آدمها چه قدر عاطفه تنهاست بین
  نوشته ها
  2,532
  تشکر
  5,601
  تشکر شده 3,475 بار در 1,393 پست

  پیش فرض

  این نگاره و آثار تصویری درون آن در تارنمای اطلس تاریخ ایران برگرفته شده است


  منطقه باستانی معروف به شهر یری در شمال غربی روستای پیرازمیان در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر در کنار رود قره سو قرار دارد. وسعت این منطقه تاریخی ۴۰۰ هکتار است و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می شود. قدمت قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزاره پیش از میلاد می رسد.
  مجموعه کامل عکس های این تصاویر پایین قرار داده شده استاولین بار در حدود ده سال پیش از انقلاب اسلامی چارلز برنی در این محوطه کاوش کرد و از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ سه فصل حفاری به سرپرستی علیرضا هژبری نوبری در آن انجام شد.
  در اولین فصل حفاری که در آبان ۸۳ آغاز شد قبرهای عصر آهن بررسی شدند که پیش از آن توسط جویندگان عتیقه تخریب شده بودند و تنها ساختمان بندی قبرها معلوم بود. در این دوره سفالها یی مربوط به دوره کالکو لتیک
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] شد و قدمت منطقه را به ۳۵۰۰ سال از از عصر آهن به عقب برد. این سفالها شبیه سفالهای مناطق باستانی دالما و حاجی فیروز هستند. به این ترتیب برای اولین بار قدمت سکونت بشر در استان اردبیل به دوره مس- سنگ رسید. برخی از سفالها منقوش و برخی با طرح سبدی بودند. تعدادی سفال دو لایه نیز در حفاری [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] شد که احتمال می رود لایه دوم سفال برای ترمیم قسمتهای شکسته سفال به کار رفته است.
  در منطقه یری تعداد زیادی سنگ شیشه برنده(ابسیدین)
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] شد که می تواند گواهی بر ارتباط این منطقه با قفقاز و آناتولی باشد زیرا سابقه استخراج این نوع سنگ در این مناطق شناخته شده است. از ابسیدین برای برش سنگهای سخت در دوره کالکولتیک استفاده می شده است.
  در منطقه یری چند دوره تاریخی از مس- سنگی ، عصر آهن۱ و عصر آهن ۲ مشخص شد و بقایایی از قلعه ای متعلق به دوره آهن کشف گردید.
  در فصل بعدی حفاری در سال ۸۴ بقایایی از سفال، مفرغ و نقوش انسانی دیده شد که باستان شناسان آنها را نذوراتی متعلق به معبد میدانستند. یکی از این دو معبد در زیر دیوار دفاعی قلعه قرار داشت . باستان شناسان نتیجه گرفتند در دوره اورارتویی که ساکنان شهر یری بر روی معبد خود قلعه ساخته بودند از دین خود روی گردانده اند و خدای اورارتویی( خالدی) را پذیرفته اند. البته این امر میتواند اختیاری یا به اجبار صورت گرفته باشد.
  در این فصل حفاری یک لایه نیز در زیر محوطه داخلی قلعه کشف شد که به شخری متروک و قدیمی تر تعلق داشن. برخی سفالهای قهوه ای مایل به بنفش و سفالهای داغدار و سیاه نیز در این محل کشف شدند که به پیش از عصر آهن تعلق دارند.
  در فصل سوم حفاری مشخص شد که در دوره اورارتوییان قلعه به آتش کشیده و متروک شده است. وجود خاکستر در لایه های خاک قلعه نشان دهنده آتش سوزی قلعه است . به این ترتیب دوئره های متوالی زندگی بشر از ۷۰۰۰ تا دوره اورارتوییان در شهر یری به صورت متوالی مشخص شد. در این فصل تعداد زیادی ظروف سفالی، اشیای زرین مانند آویز، دگمه های زینتی و پلاکهای طلایی و مفرغی کشف گردید.
  نیایشگاه اصلی منطقه یری در این فصل از زیر خاک بیرون آمد که شامل بیش از ۳۰۰ سنگ افراشت با ارتفاعهای مختلف از ۳۵ تا ۲۵۰ سانتیمتر با شکلهای انسانیهستندو اشکال حجاری شده روی سنگها مشابهند و حاوی صورت آدمی( بدون دهان) ، دست و شمشیر هستند.
  در مناطق دیگری از آذربایجان نیز سنگ افراشت وجود دارد مانند سنگ افراشت نشت بان سراب ولی هیچ کدام دارای حجاری نیستند.
  در غرب محل تجمع سنگها غاری قرار دارد که ساکنان محلی آنرا قاراکوهبل نام نهاده اند. روبروی آن چند تخته سنگ بر روی هم گذاشته شده اندو به این ترتیب سه فصل حفاری منطقه باستانی یری در سال ۸۴ به پایان رسید.
  مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل در سال ۸۴ طی بازدید از منطقه اعلام کرد که در سال ۸۵ حریم شهر یری تعیین خواهد شد و این منطقه باستانی به ثبت ملی و جهانی خواهد رسید. ولی در مرداد سال ۸۵ تحقیقات باستان شناسی منطقه تعطیل شد. وی در مرداد سال ۸۶ اعلام کرد که کار طراحی سازه محافظ با اعتباری به مبلغ بیست میلیون تومان انجام خواهد شد در حالی که این کار نیاز به صد میلیون تومان بودجه دارد. در هر صورت تا پایان سال ۸۶ هیچ گونه اقدامی در جهت حفاظت از سنگ افراشتها انجتم نشده بود.
  منطقه یری که وسیع ترین منطقه تاریخی استان اردبیل و یکی از با اهمیت ترین مناطق پیش از تاریخ شمال غرب ایران است به شماره ۶۱۶۲ به ثبت آثار ملی رسید. ولی به دلیل عدم حفاظت از منطقه سرمای بی سافقه زمستان سال ۸۶ سنگ افراشتها را مورد حمله قرار داد و در اول بهمن ۸۶ با یک زیر نویسی تلوزیونی در شبکه خبر اعلام شد که ۸۰% از آثار تاریخی منطقه یری بر اثر سرما از میان رفته است. در واقع یکی از با ارزش ترین و بی نظیر ترین آثار باستانی ایران و
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] در اثر بی مسولیتی سازمان میراث فرهنگی از دست رفت و به هیچ وجهه قابل مرمت نیست.
  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ

  عکس های منطقه باستانی یری در روستای پیرازمیان ؛ نقطه عطف در تاریخ
  سلام
  دلت تنگ است .. می دانم !!
  قلبت شکسته است .. می دانم !!
  دوری برایت سخت است ... می دانم !
  اما برای چند لحظه ای ارام بگیر ...تا برایت بگویم...
  بگویم از دنیایی که به هیچ کس وفا نمی کند...

 4. 2 کاربر مقابل از این پست ↘♥↙ALONE.S↘♥↙ تشکر کرده اند.


 5. #3
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  چه قدر فاصله اینجاست بین آدمها چه قدر عاطفه تنهاست بین
  نوشته ها
  2,532
  تشکر
  5,601
  تشکر شده 3,475 بار در 1,393 پست

  پیش فرض

  قديمي ترين دست نوشته ي كتاب مثنوي كه توسط پسر مولانا جلال الدين محمد بلخي نوشته شده است
  سلام
  دلت تنگ است .. می دانم !!
  قلبت شکسته است .. می دانم !!
  دوری برایت سخت است ... می دانم !
  اما برای چند لحظه ای ارام بگیر ...تا برایت بگویم...
  بگویم از دنیایی که به هیچ کس وفا نمی کند...

 6. کاربر مقابل از این پست ↘♥↙ALONE.S↘♥↙ تشکر کرده است.


 7. #4
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  چه قدر فاصله اینجاست بین آدمها چه قدر عاطفه تنهاست بین
  نوشته ها
  2,532
  تشکر
  5,601
  تشکر شده 3,475 بار در 1,393 پست

  پیش فرض

  گفت و گوي ايرج اديب زاده با دكتر يوسف مجيد زاده باستان شناس مشهور ايران در خصوص جيرفت تمدني كهن با قدمت5000 ساله
  سرزمین کنونی ایران بخش بزرگی از یک واحد جغرافیایی به نام فلات ایران است . بدون تردید تمدن بشری سپاسگزار نبوغ و خلاقیت مردمانی بوده که سالیان دراز در این سرزمین زیسته اند . نشانه های این تمدن و فرهنگ درخشان در گوشه و کنار این سرزمین و نیز در موزه های بزرگ جهانی دیده می شوند . که با پس زدن خاکستر های تاریخ از دل خاک توسط باستانشناسان بزرگ ایرانی و خارجی بیرون آمده ومایه ی افتخار و اعتبار موزه های بزرگ جهانی شده اند . اما آنچه در سال های اخیر در جنوب شرقی ایران پیدا شده اند داستان دیگری دارند . این اشیا ی به دست آمده نشان می دهد که تمدن بشری و تاریخ و سرگذشت انسان در این منطقه شکل گرفته و آغاز شده . نخستین خط نخستین شهر و نخستین دولت سه تبار و پایه ی تمدن بشری در حوزه ی هلیل رود به وجود آمده اند . جایی که به تمدن جیرفت نامبردار شده است . ارزش یافته های جیرفت در آن جاست که ایران را همانند ققنوسی که از خاکستر خود متولد می شود دوباره متولد می کند . به دلیل ارزش و اهمیتی که میراث فرهنگی کهن به دست آمده در جیرفت دارد سایت انجمن جهانی زرتشتیان در پاریس از نگاه باستان شناس سرشناس ایرانی دکتر یوسف مجید زاده در گفت و گوی ویژه با سایت انجمن از شکوه و جلال این تمدن و اشیای پیدا شده روایت می کند . استفان فوکارت پژوهشگر فرانسوی در لوموند می نویسد کشفیاتی با این گستردگی و ارزش مانند هلیل رود شاید در هر قرن یک بار صورت گیرد . تازه اگر قرنی با اقبال همراه باشد .


  برای دریافت [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] کلیک کنید
  متن گفت و گوي ايرج اديب زاده با دكتر يوسف مجيد زاده باستان شناس مشهور ايران در خصوص جيرفت تمدني كهن با قدمت5000 ساله


  پيدا شدن تمدن 5000 ساله و ثروت هاي با ارزش باستاني آن در حوزة هليل رود ، جنوب شرقي ايران -200 كيلومتري تنگه هرمز-، بسياري از فرضيه ها و دانسته هاي باستان شناسان و دانشمندان جهان را كمرنگ كرد و آنها را واداشت تمام برداشت هايشان را از شروع تمدن هاي قديمي بازنگري كنند.براي دانشمنداني كه در پژوهش هاي پيدا شدن تاريخ وشكل گيري تمدن انسان كوشش كرده بودند ، اين امري روشن و شناخته شده بود كه شكل گيري تمدن بشري از كناره هاي رودهاي نيل ، دجله و فرات آغاز شده ، چون سه عنصر اصلي تمدن - خط ، شهر ، دولت - درآنجا شكل گرفته و آثار آن به دست آمده اند. با كشف تمدن حوزة دورافتاده هليل رود درجنوب شرقی ايران كه به جيرفت زادگاه تمدني كهن مشهور شد، نگاه باستان شناسان و دانشمندان به تمدن شگرفي جلب شد كه نشان مي دهد تاريخ و سرگذشت انسان از اين حوزة هليل رود گذر كرده وشكل گرفته ، تمدني با پيشينه 5000 ساله كه در دوران طلايي خود شهري به نام "آراتا " مركز آن بوده به وسعت چندين كيلومتر مربع كه قدمت آن به اوايل هزارة سوم پيش از ميلاد مي رسد،دوران مفرغ. پيدا شدن اين تمدن شگرف از زير خاك با يك تراژدي همراه است ، تراژدي غارت بي سابقة تاريخ و فرهنگ باستاني ايران . اشيايي بي نظير از تمدن 5000 ساله ايران كه توسط روستاييان به طور غيرمجاز حفاري شد و بعد به خارج از ايران منتقل و سپس عرضه آنها به دلالان خارجي به شكل عير قانوني .
  دكتر يوسف مجيدزاده از باستان شناسان شناخته شدة بين المللي ايران ، استاد بازنشستة دانشگاه تهران كه دكتراي خود را از دانشگاه شيكاگو دريافت كرده اند در گفت و گوي ويژه با سايت انجمن جهاني زرتشتيان در خصوص چگونگي راه يافتن خود به مطالعات مربوط به تمدن جيرفت چنان مي گويد: »پيدا شدن تمدني با اين اهميت تاريخي ناشي از چند رويداد كوچك بود با ظاهر شدن ظروف ، جواهرات و لوحه هايي كه در آغاز من را شگفت زده كردند. زماني بود كه من درفلات تهران در هشتگرد و ساوجبلاغ حفاري مي كردم ويكي از كساني كه با ما در اين تيم همكاري داشت خانمي از كارمندان سازمان ميراث فرهنگي استان كرمان بود كه به دليل يادگيري حفاري با من كار مي كرد و به همين واسطه بود كه رييس ايشان ( رياست سازمان ميراث فرهنگي كرمان) به جهت تشكر من را به كرمان دعوت كردند.گويا در آن زمان مقداري اشياء خيلي مهم از قاچاقچيان در منطقه بردسير گرفته بودند و مي خواستند من بروم و آنها را ببينم . البته آشنايي ما به قبل از اين برمي گردد.چند ماه پيش من يك روز در دفتررييس پژوهشكده باستان شناسي سازمان ميراث فرهنگي تهران، مرحوم دكتر مسعود آذرنوش، بودم آقايي از كرمان آنجا بود كه بسيار عصباني بود و بعد كه با او آشنا شدم فهمیدم که رييس سازمان ميراث فرهنگي كرمان بوده . ايشان از اينكه اشياء باستاني بدون نظارت در كرمان به يغما مي رود عصباني بودند و البته سازمان ميراث فرهنگي هم با اين استدلال كه منطقه ناامن است و جان همكاران ما در خطر مي افتد كمي براي رسيدگي و شروع تحقيقات در آن منطقه تعلل مي كرد.بعد از چند ماه كه من به كرمان رفتم و اشيا را ديدم در بازگشت به تهران به معاون سازمان آقاي گلشن گفتم كه اينها يك گنج كامل است و اصولاً زادگاه تمدن همين جاست ، يار در خانه و ما گرد جهان مي گرديم . در آن زمان به دليل تخصص خاص من در اين حوزه من را به كرمان فرستادند و با شروع حفاري آشنايي من با اين آثار شروع شد ». دكتر مجيد زاده در ادامه صحبت به چاپ كتاب كاتالوگ جلد اول در همين مورد اشاره كرده و مي گويند: «زماني كه اشيا را از قاچاقچيان مي گرفتند من تقاضا كردم كه به من اجازه عكسبرداري داده شود و از تمامي اشيا عكسبرداري كردم و به محض برگشت به تهران بر اساس همان يافته ها كتاب كاتالوگ جلد اول را به چاپ رساندم.دليل اصلي هم اين بود كه ديدم اين اشيا در بازارهاي مكارة دنيا از اروپا و آسيا گرفته و حتي در شيخ نشين هاي حوزه خليج فارس به فروش مي رسند . حداقل صدهزار شيء از ايران خارج شده بود و من قصد داشتم با چاپ كتاب به اين اشياء شناسنامه داده باشم و با ارسال آن به سازمانهاي يونسكو در سرتاسر جهان در واقع تلاش كنيم از فروش غير قانوني آنها جلوگيري شود و همه بدانند كه اين اشيا با اين مشخصات مربوط به تمدن جيرفت است كه البته بعدها اين مسئله حتي به دادگاه هاي اروپايي هم كشيده شد.» طغيان هليل رود كه با گردش ناگهاني مسيرآن نيز همراه شده بود ، پرده از گورستاني قديمي در پاي تپه اي از جيرفت را بالا زد كه باز شدن پنجره اي به روي تمدن جيرفت را همراه داشت .
  دكتر مجيدزاده در خصوص چگونگي كشف اين گورستان ها و اشياي باستاني آنها چنين توضيح مي دهد : «رود هليل رود در جيرفت يك رود سركش است كه همراه با بارندگي شديد گاه طغيان مي كند و خرابي هايي به بار مي آورد . اين رودخانه از كنار قبرستاني باستاني مي گذشت ، كه البته نمي دانستند قبرستان بوده است و سال 1379 بود كه طغيان رودخانه هليل رود با تغيير جهت رودخانه و گدشتن آن از ميان قبرستان باعث تخريب يكي از قبرها مي شود .قبرها همه از رسوب بوده و سنگي نبوده اند به همين دليل به دليل برخورد آب فرو مي ريزند و تعدادي از ظروف داخل قبر به بيرون ميريزند. اينطور كه گفته شده گويا يك سرباز كه از اهالي روستاي نزديك بوده است اين ظروف را به منزل مي برد و مي گويد گنج پيدا كرده ام .البته آن منطقه همزمان يك دوره 7الي 8 سالة خشكسالي و قحطي و تنگدستي مردم را نيز پشت سر گذاشته است و به همين دليل مردم روستا به اميد يافتن اشيا عتيقه به منطقه هجوم مي برند. مردم اين حوزه از قبل هم با يافتن گاه و بيگاه مهره و سنگ هاي قيمتي در بين گل و لاي و خاك قبرها آشنا بودند اما نمي دانستند كه اين مهره ها كه اغلب از سنگ هاي قيمتي هم بوده است مربوط به گورستانها بوده است .بهرحال اشياي زيادي به دلالان غير قانوني و گاه به قيمت هاي بسيار پايين فروخته مي شود و از ايران خارج مي شود .حتي گاه پيش مي آمد كه دلالان با وانت و كاميون به در خانه ها رفته و اشيا را مي خريدندو متأسفانه مسئولين دولتي هم توجهي به اين قضيه نداشتند .» در حوزة هليل رود 5 گورستان مربوط به 3000 سال پيش از ميلاد پيدا شد كه بسياري از داشته هاي آنها ، پيدا شدن خط ، شهر و دولت و شكل گيري تمدن بشري را نشان مي داد.
  اينها در حفاري هاي غير علمي يا از بين رفته يا سـرقت شده بودند . در حراجي هاي لندن و نيويورك قيمت ها پرواز مي كرد اما در جيرفت سارقان عتيقه آنها را چند دلار يا يورو و حتي به يك كيسه آرد مي- فروختند.سرانجام معماي عتيقه ها فاش شد . ارتش منطقه را بست.دكتر يوسف مجيدزاده از برنامه آموزشي مي گويدكه براي متقاعد كردن مردم محلي به ضرورت توقف حفاري هاي غيرمجاز و حمايت از كاوش هاي علمي داشته است : « يكي از كارهايي كه ما حداقل در آن منطقه مي توانستيم انجام دهيم اين بود كه من روزهاي تعطيل هفته كه روز دوشنبه براي ما بود به اين دليل كه ما جمعه ها بازديد كننده داشتيم وبه جاي آن يك روز وسط هفته يعني دوشنبه را تعطيل بوديم.در اين روز با روستاهايي كه در خودآثاري داشتند يا به آثار باستاني نزديك بودند شروع كرديم و با مسجد يا مدرسه روستا قرار مي گذاشتيم و حدود ساعت 6 مي رفتيم در محل با يك پرده نمايش حدود4×3 و دستگاه ويديوپروژكشن و با نمايش اسلايد براي روستاييان توضيح مي داديم . تمامي اهالي روستا هم مي آمدند و شركت مي كردند. من تلاش مي كردم با زبان ساده و قابل جذب براي آنها صحبت كنم مثلاً مي گفتم اين اشيا مثل ناموس شما هستند ، شما كه مرگ بر امريكا و اسراييل مي گوييد اين اشيا به همان كشورها برده شده و همانجا به فروش مي رسند و تلاش مي كردم كه احساسات آنها را تحت تأثير قرار دهم تا از اين كار منع شوند .حدود دو يا سه ساعت با تمام اعضاءهيئت مي رفتيم و آموزش مي داديم . نتيجه بسيار خوب بود از همان صبح روز بعدتغييرات را مي ديديم . حدود 400 الي 500 شيء براي ما بازگردانده شدند. از ظروف سفالي گرفته تا اين اواخر كه ظروف سنگي مي آوردند . آن را در داخل كيسه سياه مي گذاشتند و با گردن كج مي گفتند آقاي دكتر ما اينها را پيدا كرديم . من هم نمي پرسيدم از كجا پيدا كرديد .آنها از مأموران و بازخواست آنها واهمه داشتند اما من به آنها اطمينان داده بودم و اعتمادشان جلب شده بود .بايد در سراسر ايران اين كار را انجام بدهيم.بايد اعتماد مردم را جلب كرد و به آنها توضيح داد كه اين اشيا چه ارزشي دارند ، نه از جنبه ارزش فرهنگي كه بعضي مردم عامه درك نمي كنند بلكه بايد از جنبه حيثيتي ارزش آن را پررنگ كرد.مثلاً اگه اين اشيا در موزه باشند مردم ميان براي بازديد، پول مي دهند و وضع شما هم بهبود پيدا مي كند .ما هم اين كار را كرديم و فكر مي كنم خيلي هم موفق بود.البته اوايل مي گفتند چرا سازمان ميراث فرهنگي يكسال ما را آزاد گذاشت اينجا را حفاري كنيم و بفروشيم حالا كه فهميده قيمت داره مي خواد جلوي ما را بگيرد مي گفتند خود سازمان دزد است و اين مجيدزاده هم نماينده دزدهاست . ولي بعد به تدريج اعتمادشان جلب شد و فهميدند كه اين اشيا آن ارزش را براي ما ندارد ما بخاطر يك خشت و يا مثلا كلنگي كه به يك گوشه ديوار صدمه مي زند بيشتر سر يك كارگر داد مي زنيم .بهرحال در طول 6 سالي كه من اونجا كار كردم آب از آب تكان نخورد.» ارزش تمدن جيرفت ، تمدني كه دست كم پنج هزار سال پيشينه آن است با پيدا شدن لوحه هايي با خطي كهن تر از نمونه هاي خط ایلامی، همچنين ساختمان پلكان عظيمي با بيش از 5 ميليون خشت كه از كهن ترين زيگورات ها يا معابد بين النهرين هم قديمي تر بوده است .اينها دليلي شد تا نگاه باستان شناسان برجسته جهاني به اين منطقه جلب شود و از نشانه هاي بسياري كه در حوزة هليل رود به دست آمد در مقاله ها و كتاب هاي تازه بنويسند .اينكه جيرفت و دشت ايران نيز مراكز فرهنگي بزرگ ديگري بودند و تمام برداشت هاي آنان از شروع تمدن هاي قديمي بايد بازنگري شود.
  دكترمجيد زاده سخنان خود را چنين ادامه مي دهند:«از روزي كه باستان شناسي ايران شروع شد اول جنوب غربي ايران شروع شد چون همسايه بين النهرين بود.اينها دنبال تاريخ مي گشتند تورات را بيابند و يا مثلاً پيدا كنند ابراهيم در كجا متولد شده است چون اين وقايع در همان مناطق شهرهاي اور ، كلده و ...اتفاق افتاده بود.بعد كشيده شدند به اين سوي رودخانه اروند رود در ايران ، ولي به شرق ايران اهميتي نمي دادند.حدود 40 سال پيش بود كه تحقيقات مربوط به شرق ايران شروع شد.سه چهار تا تپه كوچك پيدا كردند و حفريات كوتاه مدت و هيچ نمونه خطي هم پيدا نكردند.هميشه در گزارش ها و تاريخشان شرق ايران را به جهان سوم تشبيه مي كردند كه در مقابل كشورهاي صنعتي دنيا قرار دارد كه مواد خام تحويل مي دهند و توليدات را تحويل مي گيرند .نه تكنيك داشتند نه صنعت. زماني كه ما اينجا را حفاري كرديم البته يك گروه امريكايي را دعوت كرديم كه بعد به دليل مشكلاتي كه در فرودگاه پيش آمد بازگردانده شدند.اما يكي از باستان شناسان معروف كه تپه يحيي را حفاري كرده بود،آقاي كارلوفسكي ، مقاله اش را به ما داد كه مدعي بودايراني ها تا زمان هخامنشي ها خط نداشتند .مردمي بودند بي سواد و يك سرزميني بوده است با حكومت هاي دست دوم زير نفوذ بين النهرين . خب البته حفريات جيرفت همه اينها را زير سوال برد......
  پايان بخش اول- ادامه دارد

  توضيحات:
  بين النهرين:سرزمين هاي بين دو رود دجله و فرات را مي گفتند كه امروزه شامل عراق ، سوريه ،تركيه ... مي باشد . اين تمدن را زادگاه تمدن بشري بشمار مي آوردند.كلده و اور از شهرهاي مهم اين تمدن بودند. دكتر كارل لمبر كارلوفسكي باستان شناس و استاد دانشگاه هاروارد
  ویرایش توسط ↘♥↙ALONE.S↘♥↙ : 01-06-2012 در ساعت 00:23
  سلام
  دلت تنگ است .. می دانم !!
  قلبت شکسته است .. می دانم !!
  دوری برایت سخت است ... می دانم !
  اما برای چند لحظه ای ارام بگیر ...تا برایت بگویم...
  بگویم از دنیایی که به هیچ کس وفا نمی کند...

 8. 3 کاربر مقابل از این پست ↘♥↙ALONE.S↘♥↙ تشکر کرده اند.


 9. #5
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  چه قدر فاصله اینجاست بین آدمها چه قدر عاطفه تنهاست بین
  نوشته ها
  2,532
  تشکر
  5,601
  تشکر شده 3,475 بار در 1,393 پست

  پیش فرض

  ارتش افسانه ای و گمشده کمبوجیه
  خبر درگذشت کوروش بزگ به مصر می رسد؛فرعون آن زمان مصر آمازیس نام داشت-آمازیس فرزندش(پسامتیک)را برای گسترش مرزهای شرقی همراه با سپاهیان بیشمار به فلسطین و سوریه روانه می کند.شاهنشاه(کمبوجیه)برای رویایویی با گستاخی مصریان به شام لشکرکشی می کند،و مصریان را مجبور به برگشت به فلسطین می کند.

  پسامتیک در فلسطین آگاه می شود که پدرش آمازیس درگذشته است!بنابراین تصمیم به عقب نشینی به پایتختش ممفیس می کند.ولی این بار کمبوجیه تصمیم می گیرد جواب گستاخی مصریان را بدهد؛از این روی وی نیز به طرف ممفیس لشگرکشی می کند.
  پسامتیک در دهانه شرقی دلتای نیل تلاش می کند تا راه سپاهیان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] را ببندد؛ولی برای دوین بار بر لشگریان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] چیره نمی شود!
  پسامتیک تنها یک راه دارد؛آن هم فرار به پایتخت است.
  مصریان در ممفیس سخت تلاش می کنند تا بر کمبوجیه چیره شوند؛اما دیری نمیپاید که شاهنشاه ایران را در پایتخت خود می بینند…
  مصر یکی از ایالت های ایران می شود
  بخش بسیار از آفریقا تابع [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] می شود؛ولی برخی از کاهنان معبد آمون کمبوجیه را به عنوان حاکم نمی پذیرند-از این روی کمبوجیه سپاه پنجاه هزارنفری برای سرکوب کاهن معبد آمون به بخشی از مصر روانه می کند…
  اما انگار این سپاه در بیابان های افریقا آب شده است،و به زمین رفته است!
  این سپاه گمشده در نزد مصریان تبدیل به افسانه می شود.مصریان در مورد این سپاه افسانه ها می سازند
  تا اینکه چندی پیش چند ایتالیایی ادعای هردوت را نسبت به سرنوشت سپاه افسانه ای [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] ثابت می کند…!
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...][برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

  به نقل از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]‌شناسان ایتالیایی بقایای ارتش شاهنشاهی ایران که گفته می شود ۲۵۰۰ سال پیش در توفان شن که در غرب صحرای مصر رخ داد ناپدید شده بودند، سرانجام پس از سیزده سال تلاش و پژوهش [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] شناختی کشف و یکی از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]‌ترین معماهای باستان شناسی را حل کرد.

  اسلحه‌های برنزی، یک گردنبند نقره‌ای و یک گوشواره و نیز هزاران قطعه استخوان انسان در صحرای پهناور وحشی و عاری از سکنه درمنطقه ساهارا(صحرا) امید پژوهشگران را به کشف ارتش گمشده کمبوجیه دوم شاهنشاه ایرانی را برانگیخت.

  ارتشی که گفته شده است با ۵۰ هزار مرد جنگی براثر گرفتار شدن در توفان شن در سال ۵۲۵ پیش از میلاد دراین صحرای سوزان دفن شدند.

  «داریو دل بوفالو» یکی از اعضای تیم کاوش باستان‌شناسی در منطقه صحرای مصر از دانشگاه لسه درهمین زمینه می گوید: «ما اولین شواهد باستان‌شناسی را بدست آورده‌ایم که گزارش‌های هرودت [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]‌نگار یونان باستان را تایید می‌کند.»

  طبق نوشته‌های هرودت کمبوجیه پسر کورش کبیر پس از سرپیچی کاهن معبد آمون از پذیرش ادعای کمبوجیه بر فرمانروایی مصر، با ۵۰ هزار نیروی سپاهی از تبس به واحه سیوا حمله کرده بود.

  پس از هفت روز راه پیمایی در صحرا لشگر ایرانیان به واحه ای رسید که به گفته ناریخ نگاران الخرجه بود اما پس از ترک این واحه، این لشگر عظیم ۵۰ هزار نفره ناپدید شد.

  به گفته هرودت علت این امر وقوع توفانی شدید و مرگبار بود که ستون‌های عظیم ارتش ایران را در لایه‌های شن و خاک فرو برد به حدی که تمامی افراد سپاه را بلعید و مدفون کرد.

  یک قرن پس از آن که هرودت گزارش خود را نوشت اسکندر مقدونی موفق شد با سفر زیارتی خود به معبد آمون در سال ۳۳۲ پیش از میلاد، دوستی وتایید کاهن این معبد را با کسب لقب الهی پسر زئوس ، برای خود بدست آورد.

  افسانه ارتش گمشده کمبوجیه به هرحال به عنوان یکی از روایات عهد عتیق به فراموشی سپرده شد و به دلیل بدست نیامدن هرگونه اثری از جنگجویان پژوهشگران به تدریج این [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] را در ردیف [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]‌های خیالی تلقی کردند.

  اکنون دو تن از باستان شناسان برجسته ایتالیایی اعلام کرده‌اند که شواهد تکان دهنده‌ای از ارتش گمشده پارسیان بدست‌ آورده‌اند که نشان می‌دهد درواقع در توفان شن بلعیده شده‌اند. این دو باستان شناس و برادارن دو قلو «آنجلو» و« آلفردو کاستیگلیونی» پیش از این نیز به دلیل یافته‌های باستانی‌شان در ۲۰ سال پیش یعنی کشف «شهر طلا» در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] شهرت داشته‌اند.

  طبق گزارش‌هایی که اخیرا در فستیوال فیلم‌های باستان‌شناسی «رورتو» نیز مطرح شده این کشفیات نتیجه ۱۳ سال تحقیق و بررسی و ۵ برنامه حفاری در صحرا بدست آمده است.

  همه این فعالیت ها از سال ۱۹۹۶ و درجریان کاوش‌های باستان‌شناسی آغاز شد که توسط «آلفردو کاستیگلیونی» مدیر مرکز تحقیقات شرق صحرا در ونیز، با هدف تحقیق و بررسی شهاب سنگ‌های موجود در نزدیکی بحرین، (واقع در واحه ای کوچک با فاصله ای نه چندان دور از سیوا) صورت می‌گرفت.

  تیم کاوش درحالی که در منطقه مشغول کار بود متوجه اشیای نیمه مدفون از سفال و برخی بقایای انسانی شدند. از این رو تلاش های دو برادر باستان‌شناس به جستجوی چیزی متمرکز شد که می‌توانست در آن منطقه به نوعی پناهگاه طبیعی باشد.

  طی بررسی‌های انجام شده متوجه صخره ای به ارتفاع ۱٫۸ متر و ۳۵ متر درازا باحفره ای به عمق ۳ متر شدند که که به عنوان امری طبیعی درصحرا یافت می‌شود اما این صخره بزرگ تنها چیزی بود که درآن منطقه بدست‌آمد.

  به گفته کاستیگلیونی اندازه و شکل این صخره از آن پناهگاه خوب و کاملی برای پناه بردن دربرابر توفان های شن ساخته بود.

  این بررسی‌ها همزمان شد با کشف بقایایی از سلاح‌های باستانی از جمله خنجرهای برنزی و تعداد سرنیزه که توسط یک زمین شناس مصری به نام «علی برکت» از دانشگاه قاهره بدست آمد.

  کاستیگلیونی می گوید: «درست است که ما از اشیای بسیار کوچکی [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] می‌گوییم اما این اشیای کوچک بی‌نهایت مهم‌اند زیرا این اشیا اولین اشیای عصر هخامنشی و مشخصا زمان حکومت کمبوجیه هستند که از بیابان‌های شنی درمحلی بسیار نزدیک به سیوا بدست آمده‌اند.»

  درپی کشف این اشیا در تیم کاستیگلیونی نیز موفق به کشف یک بازو بند نقره، یک گوشواره و تعدادی گوی که احتمال می‌رفت بخشی از یک گردنبند باشد، بدست آوردند.

  طبق همین گزارش «آندره کاگنتی»متخصص طراز اول جواهرات باستانی نیز گفته است: «بررسی‌های اولیه‌ای که بر اساس تصویر این اشیا صورت گرفته،حاکی از آن است که تاریخ این اشیا قطعا به دوران هخامنشی باز می‌گردد. این گوشواره و نیز گوی‌های گردنبند که درمصر بدست آمده‌اند، همگی از جنس نقره بودند و درواقع گوی‌های گردنبند شباهت زیادی به گوشواره دیگری داشتند مربوط به قرن ۵ پیش از میلاد که پیشتر از ترکیه بدست آمده بود.

  درسال‌های بعد برادران کاستیگلیونی با بررسی نقشه‌های باستانی به این نتیجه رسیدند که ارتش کمبوجیه هزگز به مسیر درازی که تصور می‌شد مسیرکاروان رویی از واحه «دخله »و واحه «فرافرا» بوده، نرفته است.

  از قرن ۱۹ میلادی باستان‌شناسان و محققان بسیاری در تلاش برای کشف سرنوشت ارتش گمشده در امتداد مسیر یاد شده کارکرده‌اند اما هیچ یک درتلاش‌های خود موفق نشدند. دربررسی های تازه ما مسیر ها و فرضیه های مختلفی را جستجو کردیم که از جنوب می‌آمد . درواقع ما دریافتیم که چنین مسیری تقریبا از سلسله ۱۸ مصر باستان وجود داشته و محل تردد صحراگردان بوده است.

  به گفته کاستیگلیونی ارتش پارسیان از منطقه الخرجه راه جاده ای غربی را به منطقه «قلف الکبیر»از طریق وادی «عبدالملک» پیموده و سپس به سوی شمال سیوا رهسپار شده است.

  این مسیر باتوجه به این که در مسیر دیگر واحه ها همه تحت کنترل مصریان بود به ارتش کمبوجیه کمک می‌کرد که بدون الزام به جنگ و درگیری در واحه‌های دیگر بدون مزاحمت پیشروی کنند.

  برای بررسی فرضیه‌های دیگر، برادران کاستیگلیونی دست به مطالعات زمین‌شناسی در مسیر جایگزین زدند. طی این بررسی‌ها آنان مخازن‌های خشک شده و نیز چاه‌های مصنوعی متعدد وصدها ظرف سفالی برای حمل آب بدست آوردند که همگی در زیر شن‌ها مدفون شده بودند. این قبیل منابع و مخازن آب احتمالا برای حمل در راهپیمایی در صحرا ساخته می‌شده است.

  آزمایش‌های تعیین دوره زمانی این ظروف سفالی را ۲۵۰۰ سال قبل تعیین کرده‌اند که دقیقا مصادف با دوره کمبوجیه است.

  طی آخرین کاوش‌های انجام شده در سال ۲۰۰۲ برادران کاستیگلیونی به محلی که مکان کشفیات اولیه آن‌ها بود بازگشتند و درست در همان جا درحدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب سیوا روشن شد که نقشه‌های باستانی در مورد مکان معبد آمون دچار اشتباه شده‌اند.

  سربازان معتقد بودند که به مقصد مورد نظر خود رسیده‌اند اما به جای آن معبد با بادهای قدرتمند، مرگبار و غیر منتظره‌ای موسوم به توفان «خمسین» مواجه شدند که از جنوب شرقی و از منطقه صحرا به سوی مصر می‌ورزید.

  برخی سربازان جان پناهی در برخی پناهگاه های طبیعی بدست آوردند اما سربازان دیگر به مسیرهای مختلف دیگری افتادند. از این گروه برخی به دریاچه سیترا رسیدند و درنتیجه جان بدر بردند.

  درپایان این کاوش‌ها تیم برادران باستان شناس تصمیم گرفتند داستان‌هایی را درباره هزاران استخوان انسانی که دهه‌ها پیش براثر وقوع طوفان در نزدیکی همان منطقه آشکار شده بود، مورد بررسی قرار دهند.

  درواقع آنان با قبرهای گروهی مواجه شدند که پر از صدها تکه استخوان و اسکلت انسان بود.

  کاستیگلیونی افزود:«درجریان این تحقیقات ما دریافتیم که اشیای باستانی زیادی قبلا توسط دزدان و حفاران غیر مجاز در معبد از زیر خاک خارج شده و از این میان شمشیری بسیار زیبا نیز بدست آمده بود که به یک توریست امریکایی فروخته بودند.»

  درمیان این انبوه استخوان‌ها تعدادی سرنیزه ایرانی و نیز تکه‌هایی از تجهیزات مربوط به اسبهای جنگی بدست آمد که نمونه‌های مشابهی از این تجهیزات در آثار نقاشی از برخی اسب‌های [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] ترسیم شده، دیده می‌شود.

  دل بوفالو نیز می‌گوید: «دراین صحرای خالی از سکنه و وحشی ما با ارزش‌ترین مکانی را کشف کردیم که درواقع محل وقوع یک تراژدی تلخ بوده است.»

  تیم پژوهشی درپی این یافته‌ها نتایج تحقیقاتی خود را با تیم تحقیقات زمین‌شناسی مصر درمیان گذاشت و اشیای بدست آمده را نیز به مقامات مصر تحویل داده‌اند.

  دل بوفالو می گوید:«من مطمئن هستم که ارتش گمشده در جایی پیرامون همین منطقه که ما مورد بررسی قرار داده‌ایم شاید در ۵ متری عمق شن‌های صحرا مدفون شده‌اند.»

  «مسلمان شلتوت»استاد اختر فیزیک در موسسه ملی تحقیقات ستاره‌شناسی و ژئوفیزیک در قاهره معتقد است این بسیار محتمل است که ارتش کمبوجیه مسیرجایگزین غربی را برای رسیدن به سیوا برگزیده باشد.

  وی می‌افزاید: «به نظر من این مسئله به طراحی بد در برنامه لشگرکشی مربوط است که سبب شد سپاهیان را در طول مسیرهای بیابانی با مشکل کمبود آب و غذا و بدتر از همه با پدیده فوران توفان کشنده خمسین مواجه کند.»

  «پیرو پرونتی» سردبیر مهم‌ترین مجله باستان‌شناسی ایتالیا نیز می‌گوید: «من به‌شدت تحت تاثیرفعالیت‌ها و زحمات کار پژوهشی باستان‌شناسان درمصر قرار گرفته‌ام و فکر می‌کنم یافته‌های برادران کاستیگلیونی بسیار امید بخش است.»

  وی افزود: «درواقع کاوش‌های آنان همه براساس مطالعات بسیار دقیق در زمینه منظر و چشم‌اندازهای منطقه صورت گرفته و کاوش‌های بسیار عمیق در منطقه مطمئنا ضروری است.»

  *
  بن مایه: [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] میراث فرهنگی-کامبوجیه و تصرف مصر (امیرحسن خنجی)  گزارش صوتی: [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]۵۰۰KB

  گزارش صوتی به زبان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] است ولی گزارش ویدیویی به زبان انگلیسی است.
  گزارش ویدیویی:

  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] با فرمت wmv حجم ۷MB

  با بررسی‌های محققان ایتالیایی با کشف این حقیقت یکی از رازهای باستانی حل شده است.
  پیدا شدن تسلیحات برنزی ، بند نقره ای گوشواره و صدها استخوان انسان در نواحی وسیع بیابان خشن مصر سرانجام این امید را بوجود آورده است تا تلاش ها برای یافتن ارتش گمشده کمبوجیه دوم که از ایران به مصرلشکرکشی کرده بود به نتیجه رسد .
  داریو دل بوفالو عضو هیأت علمی دانشگاه لسه ایتالیا در این باره می گوید ” ما برای اولین بار شواهد باستانی در این مورد را از یک داستان نقل شده از هرودوت،
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] یونانی بدست آوردیم “.
  بنابر گزارش هرودوت، کمبوجیه پسر
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] پس از مخالفت روحانیان مصر از برسمیت شناختن ادعای وی بر این کشور ۵۰هزار سرباز برای حمله به سیوا و نابودی معبد آمون روانه مصر کرد .
  ارتش کمبوجیه برای اشغال مصر که همواره مهمترین مرکزتمدن بشری بود، راهی این کشورشده بود ولی پس از هفت روز پیاده روی در بیابان به یک آبادی که بنابر باور مورخان آبادی “الخرجه” بوده است رسید، اما پس از آن هرگز اثری از این ارتش پیدا نشد.
  از قرن ۱۹
  میلادی، باستان‌شناسان زیادی برای کشف راز چندهزار ساله‌ ارتش گمشده‌ کمبوجیه‌ دوم به کاوش در مسیر‌های کاروان‌ها در هزاران سال پیش پرداخته‌اند و تا به‌حال موفق به کشف هیچ اثری از آن ارتش نشده بودند.
  اما دو برادر باستان‌شناس ایتالیایی با بررسی نقشه‌های
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] به این نتیجه رسیدند که ارتش کمبوجیه‌ دوم در هزاران سال پیش از مسیرهای متداول استفاده نکرده است. به همین دلیل، آن‌ها به کاوش‌ در صحرای مصر پرداختند
  سلام
  دلت تنگ است .. می دانم !!
  قلبت شکسته است .. می دانم !!
  دوری برایت سخت است ... می دانم !
  اما برای چند لحظه ای ارام بگیر ...تا برایت بگویم...
  بگویم از دنیایی که به هیچ کس وفا نمی کند...

 10. 3 کاربر مقابل از این پست ↘♥↙ALONE.S↘♥↙ تشکر کرده اند.


 11. #6
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  چه قدر فاصله اینجاست بین آدمها چه قدر عاطفه تنهاست بین
  نوشته ها
  2,532
  تشکر
  5,601
  تشکر شده 3,475 بار در 1,393 پست

  پیش فرض


  موزه مفاخر دینی اردبیل
  این موزه که در خانه تاریخی میرفتاحی شهر اردبیل راه اندازی شده، به محلی برای رویت و آشنایی با ریشه‌های عمیق دین باوری مردمان استان تبدیل و این روزها پذیرای صدها محقق و ایرانگرد مشتاق امور فرهنگی است.
  در این موزه که با هدف معرفی چهره‌های علمی و فرهنگی استان در حوزه دین و ترویج مذهب تشیع تاسیس شده، آثار، عکس ها، نقاشی از چهره و سوابق علمی و ادبی و خدمات دینی علمای شناسایی شده که اغلب مربوط به تاریخ معاصر این خطه هستند، نگهداری می‌شود.
  برای معرفی مفاخر دینی معرفی شده در این موزه کتابی با عنوان گوهرهای شب چراغ، حاوی زندگی نامه و نقاشی چهره دهها تن از علمای دینی استان اردبیل چاپ شده و در آن خدمات علما و مفاخر دینی استان تشریح شده است.
  در این موزه و مجموعه نفیس که نقاشی همه علمای معرفی شده در آن توسط استاد حسن مردانه از هنرمندان نقاش اردبیل به تصویر کشیده شده، علمای بزرگ استان از جمله آیات عظام احمد مقدس و محقق اردبیلی، میرزامحسن مجتهد اردبیلی، میرصالح مجتهد انواری، سیدمرتضی خلخالی، میرزا علی‌اکبر مجتهد اردبیلی، سید یونس موسوی اردبیلی، میرزا محمد مسایلی اردبیلی، سیدجواد محدث اردبیلی، مرحوم آیت الله میرزا علی مشگینی، آیت‌الله سیدابراهیم سیدحاتمی، سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی و مرحوم میرزا بیوک خلیل زاده مروج معرفی شده است.
  افتتاح موزه مفاخر دینی استان در یک خانه تاریخی خود موزه در موزه محسوب می‌شود و با افتتاح این موزه در این خانه تاریخی ، ارزش هنر معماری مردمان این خطه با معارف دینی منطقه گره ‌خورده است.
  در این موزه دینی، فرهنگی و تاریخی هم‌اکنون آثار 57 تن از علمای دینی منطقه در قالب عکس، نقاشی و پیکر در این موزه عرضه شده است.
  موزه تخصصی باستان شناسی
  در این موزه که در آبانماه امسال در مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به بهره برداری رسیده است، انواع سفالینه های ساده و منقوش، ظروف شیشه ای، چینی های آبی و سفید ، ابزار و ادوات مفرغی از دوره های مختلف تاریخی منطقه گردآوری و در معرض نمایش گذاشته شده اشت.
  علاوه بر این در کنار این موزه که در مکانی به وسعت یکهزار و 800 متر مربع راه اندازی شده، یک سایت باستانی و تاریخی طراحی شده که بخشی از تاریخ و تمدن اشکانی منطقه بوینی یوغون شهرستان نیر را معرفی می کند.
  مسوول موزه های استان اردبیل در خصوص ویژگیهای آثار این موزه به خبرنگار ایرنا گفت: در این موزه 500 اثر تاریخی متعلق به این استان نگهداری می شود.
  ملکه گلمغانی زاده افزود: چیدمان اشیای این موزه بر اساس دوره تاریخی آن انجام شده و در بخشهای مختلف آن نسخ خطی، سکه ها، آثار سفالی و شیشه ای به نمایش در آمده است.
  موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ صفی
  این موزه نیز از جمله موزه هایی است که در آبانماه امسال افتتاح شد.
  مسوول موزه های استان اردبیل در خصوص آثار به نمایش در آمده در این موزه به خبرنگار ایرنا گفت: از 200 قطعه سنگ قبر موجود در محوطه شهیدگاه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، تعداد زیادی به منظور استفاده در این موزه انتخاب شده است.
  گلمغانی زاده افزود: این سنگ قبرها بیشتر متعلق به دوره صفویه هستند و همه آنها را می توان در زیر طاق نماهای محوطه شهیدگاه مشاهده کرد.
  وی، موزه دارالحدیث واقع در بقعه شیخ صفی را از جمله موزه های فرعی استان اعلام کرد و اظهارداشت: این موزه در واقع کتابخانه تخصصی صفویه است و بسیاری از کتابهای مرتبط با دوران صفویه پس از گردآوری در آن نگهداری می شود.
  موزه چینی ها یا چینی خانه
  این موزه در داخل مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و در محلی به نام چینی خانه دایر شده و حاوی یکصد قطعه اشیا و ظروف چینی مربوط به دوران صفویه است.
  گلمغانی زاده در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در این قسمت از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی که برخی از آثار به جای مانده از دوران صفویه نگهداری می شود، از سیستم نورپردازی علمی متناسب با فضای موزه استفاده شده و رنگ های عرفانی مطابق با خاصیت و کاربری عمارت در فضای آن به کار رفته است.
  اگرچه این موزه را "چینی خانه"می نامند، اما آثار دیگر تاریخی که با نام این موزه هماهنگی ندارند، هم در این مکان جای داده اند.
  مسوول موزه های اردبیل در این باره گفت: برای رفع این ناهمگونی نسخ خطی و سایر آثار تاریخی مغایر با کاربری موزه چینی خانه به مکان دیگری منتقل خواهد شد و ویترین نمایش آثار تاریخی هم عوض می شود.
  موزه مردمشناسی اردبیل
  این موزه در محل حمام تاریخی آقانقی (ظهیر‌الاسلام) شهر اردبیل واقع در میدان عالی قاپو دایر شده و هم اکنون در این محل 33 نوع مجسمه با پوشش محلی و آیینی مردم استان اردبیل به نمایش در آمده و همچنین آثار و دست نوشته های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز در این موزه جمع‌آوری و عرضه شده است.
  مسوول موزه های سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در خصوص ویژگیهای این موزه به خبرنگار ایرنا گفت: این موزه محل مناسبی برای آشنایی با نحوه زندگی ، آداب و رسوم ، پوشش محلی مردان و زنان ، نحوه پخت غذاهای محلی و آیینهای خاص این استان است.
  ورودی این موزه از رختکنی آغاز شده و به حوض سنگی هشت ‌ضلعی با چهار بازو ختم می شود و در آن آیینهای ویژه استحمام در دوره های گذشته نیز با تعبیه مجسمه هایی به نمایش در آمده است.
  موزه صنایع دستی استان اردبیل
  این موزه که در دهه فجر امسال در محل حمام تاریخی شیخ پشت بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی افتتاح شد، در واقع شامل مرمت یک باب حمام تاریخی به جای مانده از دوران صفویه است و در آن 300 قطعه اشیای معاصر صنایع دستی استان شامل محصولات 25 رشته صنایع دستی از قبیل گلیم ، ورنی ، شیشه ، معرق چوب ، سازهای سنتی ، سفال ، قلم زنی ، تراش روی شیشه، نقاشی روی شیشه ، فرش، منبت چوب، حجاری، خراطی، نازک کاری روی چوب، بافته های عشایری، آهنگری، مسگری تزیینات روی سفال ، مفرش و صنایع دستی چرمی در معرض دید مردم قرار گرفته است.
  در این موزه چهار رشته صنایع دستی نیز به صورت کارگاهی با حضور استادان برجسته به منظور آشناسازی بازدیدگنندگان با نحوه تولید آثار صنایع دستی استان در معرض بازدید علاقه مندان قرار گرفته است.
  موزه باستان شناسی شهرستان خلخال
  این موزه که در محل حمام تاریخی نصر این شهر دایر شده حاوی 300 شی تاریخی است.
  به گفته مسوول موزه های استان اردبیل اشیای این مکان قبلا در فضایی دیگر در شهر خلخال نگهداری می شد که با توجه به مناسب نبودن فضای قبلی موزه باستانشناسی به این مکان منتقل شده است.
  گلمغانی زاده همچنین در مورد نحوه تجهیز و چیدمان آثاری موزه باستان شناسی حمام نصر خلخال گفت: حدود 300 قلم اشیا قدیمی و تاریخی برای چیدمان این موزه گزینش شده که آثاری از شهرستان خلخال از دوره پیش از اسلام تا دوره های جدید را در بر می گیرد.
  مسوول موزه های استان اردبیل همچنین موقعیت این حمام تاریخی دوره قاجاری را با کاربری جدید بسیار مطلوب خواند و نحوه مرمت و احیای آن را متناسب با فضای موزه ای دانست.
  موزه باستان شناسی مشگین شهر
  این موزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان با بیش از 500 اثر مربوط به ادوار مختلف تاریخی از جمله موزه های مهم استان اردبیل به شمار می رود.
  آثار به نمایش درآمده در این موزه که قدیمی ترین آن به پنج هزار سال قبل ازمیلاد مسیح برمی گردد شامل آثار متعددی ازقبیل سفالینه های کوزه، خمره، کاسه، لیوان و ظروف آشپزخانه، اشیای فلزی از جمله زیور آلات زنانه از جنس طلا و مفرغ و نیز ابزار آلات جنگی همچون شمشیر و پیکان و همچنین ابزار استخوانی است که در کل مجموعه ای عظیم از تاریخ گذشتگان را در این موزه در برابر تماشاگران به تصویر می کشد.
  انواع مهره و منجوق از سنگ های قیمتی، سنگ شیشه و سکه های تاریخی از دیگر آثار موجود در این موزه است.
  مسوول موزه های استان اردبیل به خبرنگار ایرنا گفت: در شهرستان مشگین شهر مجموعه های فراوانی از آثار تاریخی کهن وجود دارد که به علت کمبود فضای موزه ای فقط یک سوم از این گنجینه ها به نمایش گذشته شده است.
  در این موزه آثار مکشوفه در مرحله سوم کاوشهای علمی باستان شناسی در محوطه باستانی شهریری مشگین شهر نیز پس از بررسی علمی و طبقه بندی تاریخی در این موزه به معرض بازدید عموم گذاشته شده است.
  این آثار شامل 73 قطعه شی تاریخی از قبیل اشیای سفالین ، ابزار سنگی، ادوات و ابزار آلات جنگی و شکار از قبیل خنجر و پیکان است.
  زیور آلات طلایی و مفرغی شامل گوشواره ، آویز و حلقه و چندین شی باستانی با ارزش از جنس خمیر شیشه و انواع عقیق و منجوق با رنگهای لاجوردی، فیروزه ای از دیگر اشیای به نمایش در آمده در این موزه است.
  موزه تاریخ طبیعی اردبیل
  این موزه با داشتن گونه هایی از حیوانات پوست آرایی (تاکسیدرمی) شده، سنگواره ها و سنگهای مختلف، مجموعه ای زیبا از طبیعت استان را در مقیاسی کوچک برای علاقه مندان به تماشا گذاشته است.
  این موزه در حاشیه شرقی دریاچه شورابیل قرار دارد و در آن 17 گونه پستاندار ، 85 گونه پرنده ، 20 گونه ماهی ، 12 گونه خزنده و دوزیست و نمونه های متنوعی از حشرات و تیپ های مختلف گیاهی و انواع سنگ و سنگواره نگهداری می شود.
  در بخشی از این موزه 13 آکواریوم وجود دارد که در آن ها نمونه های زنده ای از ماهیان و انواع آبزیان استان به نمایش گذاشته شده است.
  این موزه به عنوان یک مکان فرهنگی ، اجتماعی ، علمی ، پژوهشی و نمایشگاهی ، انواع زیست بوم ها و جلوه های تنوع زیستی استان را در دل خود جای داده و زیست بوم های دشت ، تالاب و کوهستان و نیز انواع زیستگاههای حیات وحش استان در دو مجموعه در این مکان به صورتی مجزا در معرض دید علاقه مندان قرار داده شده است.
  موزه تاریخ طبیعی اردبیل که در مرداد سال 1381 در زمینی به مساحت چهار هزار و 500 متر مربع و با یک هزار و 200 متر مربع زیربنا به بهره برداری رسیده، سالانه پذیرای یکصد هزار نفر بازدید کننده است.
  سلام
  دلت تنگ است .. می دانم !!
  قلبت شکسته است .. می دانم !!
  دوری برایت سخت است ... می دانم !
  اما برای چند لحظه ای ارام بگیر ...تا برایت بگویم...
  بگویم از دنیایی که به هیچ کس وفا نمی کند...

+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •