به گزارش برنا از پایگاه اطلاع رسانی سپاه، سردار موسی کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص شرایط جدید خدمت سربازی گفت: بنا به پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم فرماندهی کل قوا، داماد (همسر فرزند) یا یکی از اقوام درجه یک جانبازان قطع نخاعی فاقد فرزند ذکور سالم، بنا به تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران با انتخاب و معرفی جانباز به عنوان (همیار) از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است.

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که جانبازان عزیز قطع نخاعی با آن مواجه هستند این پیشنهاد جهت کمک به آنان ارائه شده است و بنیاد شهید بایستی افراد واجد شرایط را بنا به انتخاب جانباز به سازمان وظیفه عمومی معرفی کند.

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]


کمالی در خصوص ادامه تحصیل مشمولین تصریح کرد: مدت معافیت تحصیلی دانشجویان برای مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ناپیوسته ۳ سال، کارشناسی پیوسته ۶ سال و کارشناسی ارشد و دکتری پیوسته ۸ سال و دکتری تخصصی ۵ سال است و دانشجویان بایستی طوری برنامه‌ریزی کنند که در موارد خاص حداکثر ۲ ترم علاوه بر مدت فوق به دانشجویان اجازه ادامه تحصیل دهند و پس از پایان مدت مذکور، دانشگاه‌ها حق ثبت نام از دانشجویان را ندارند و بایستی آنان را جهت انجام خدمت دوره ضرورت به سازمان وظیفه عمومی معرفی کنند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح افزود: در موارد استثنایی سازمان وظیفه عمومی می‌تواند با تشکیل کمیسیونی، وضعیت دانشجویان را بررسی و برای کسانی که به دلیل مشکلات موفق به اتمام تحصیل خود نشده‌اند ولی در مدت محدود قادر به اتمام تحصیل خواهند بود، با حفظ وضعیت غیبت، به مدت یک یا دو ترم اجازه ادامه شده است.

وی اظهار داشت: مشمولین غایب حق ادامه تحصیل ندارند و مرحله اخطار به مشمولین غایب از طریق کلانتری‌ها و دستگیری کسانی که با توجه به اخطار اولیه خود را معرفی نکرده‌اند شروع شده است.

کمالی تصریج کرد: کسانی که در سال ۹۰ به خدمت اعزام شوند در شمول مقررات سال ۹۰ بوده‌ لذا اگر افزایشی در مدت خدمت سربازی صورت گیرد، شامل آنها نخواهد شد.