به نقل از ستاد خبري جشنواره فيلم رشد، آيين افتتاح چهل و يکمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد و نهمين دوره جشنواره بين‌المللي دانش آموزان فيلمساز عصر يکشنبه 8 آبان 1390 در سالن اصلي سينما فلسطين برگزار شد.

اين مراسم با شکوه در حالي برگزار شد که جمع کثيري از مسئولان آموزش و پرورش ، مسئولان سينمايي وزارت ارشاد، فيلمسازان حرفه اي داخلي و خارجي و دانش آموزان فيلمساز در سالن سينما فلسطين حضور به هم رسانده بودند و اجراي مراسم را سيدجواد هاشمي كه خود يك سينماگر معلم است، به بهترين نحو ممکن بر عهده داشت.

در ابتداي اين مراسم، آياتي چند از کلام‌الله مجيد توسط قاري بين‌المللي حاج آقا منصوري تلاوت شد و پس از آن اجراي سرود جمهوري اسلامي همراه با تيزري زيبا و متنوع با رويكرد جشنواره رشد، تقديم حاضرين شد. سپس نماهنگ مخصوص جشنواره به اجرا در آمد و با استقبال خوبي از جانب مهمانان داخلي و خارجي مواجه شد.

نخستين مستند به نمايش در آمده در اين جشنواره مستند «در آستانه بهشت» بود که به منظور اداي دين به شهيدان دفاع مقدس پخش شد و چهل و يکمين دوره جشنواره رشد نيز با اين اداي احترام شروع به کار کرد.

قرائت پيام وزير آموزش و پرورش

در اين بخش مهندس فرهادي، رئيس روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت آموزش و پرورش به نمايندگي از دکتر محمدرضا حاجي بابايي پشت تريبون آمد و ضمن خوشامدگويي به ميهمانان داخلي و خارجي و بيان نقطه نظرهاي خود ، پيام دکتر حاجي بابايي وزيرکل آموزش و پرورش را براي حاضرين قرائت کرد.

پويانمايي زيباي «آب جادويي» از کشور لتوني، در اين قسمت از برنامه روي پرده به نمايش در آمد. سپس دکترحميدرضا کفاش دبير جشنواره به روي صحنه آمد و گزارشي از عملکرد جشنواره داد. در اين گزارش دکتر کفاش به بيش از 20 عنوان تغيير و تحول و ابداع در جشنواره چهل و يکم اشاره کرد و نويد اتفاقات جديدي را داد. وي يکي از مهم‌ترين تحولات جشنواره در سال آينده را فراخوان فيلمنامه‌نويسي بر اساس اقتباس از کتب درسي در مقاطع مختلف عنوان کرد و از برگزاري ورک‌شاپ‌هاي جديد، انتشار کتاب مجموعه مقالات علمي چهل دوره برگزيده و افزايش ميزان نقدي و تعداد جوايز خبر داد.


تقدير از معلم فداكار

مستندي از زندگي «خسرو حسني‌نسب» توسط هوشنگ ارشادي ساخته شده بود که براي همگان به نمايش درآمد و به منظور تشويق روحيه ايثار و فداکاري در جامعه ، از اين معلم و مدير فداکار توسط دکتر حيدري (عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي) ، دکتر محمدرضا کفاش، مهندس فرهادي ، محي‌الدين بهرام‌محمديان (معاون وزير) و دکتر فاضلي (معاون سازمان آموزش و پرورش) تقدير به عمل آورده شد و «حسني‌نسب» با سلامت نسبي جسمي به بالاي صحنه آمد.

حجه‌الاسلام محمديان: «رشد» جشنواره گيشه نيست، جشنواره انديشه است

در بخش بعدي رياست سازمان توسعه و پژوهش و معاونت وزير آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام‌والمسلمين محي‌الدين بهرام محمديان سخنراني نمود. وي عنوان کرد جشنواره رشد جشنواره گيشه نيست و جشنواره انديشه است. اين جشنواره با پشتوانه 40 دوره موفقيت و تجربه اکنون به درجه‌اي رسيده است که آمادگي شروع فصل جديدي از تعاملات را با وزارت ارشاد اسلامي دارد و مايل است در برگزاري جشنواره فيلم کودک و نوجوان وارد همکاري شود.

اهداي جوايز

بخش اول اهداي جوايز مربوط به تقدير و تشويق استان هاي برگزيده و تلاش کرده در عرصه توليد و برنامه ريزي فيلم هاي علمي آموزشي بود که به مديران سه استان برتر اهدا شد.

ولي سمرقندي مدير کل آموزش و پرورش آذربايجان غربي ، امير نجف زاده مدير کل آموزش و پرورش استان گيلانو خسرو سالکي مدير کل آموزش و پرورش استان کردستان ، سه نفري بودند که به نمايندگي از ساير مديران استان خود ، جوايزي نفيس دريافت کردند.

جشنواره امسال بخشي تحت عنوان «چلچله‌ها» دارد که آثار برگزيده 40 دوره قبل در آن مجددا مورد ارزيابي و داوري قرار گرفته و در اين ميان به برگزيدگان جوايزي اهدا مي‌شود. دکتر نوروزي به نمايندگي از اين هيئت انتخاب متن بيانيه آنها را قرائت کرد و اهداي جوايز اين بخش آغاز شد.

بخش بهترين پويانمايي

در اين بخش ضمن تقدير از ursمحصول آمريکا، جايزه ويژه به دو فيلم «يکي کم است» ساخته عبدا...عليمراد و «پياده رو» به کارگرداني فرشيد شفيعي اهدا شد.

بخش بهترين مستند آموزشي

در اين بخش ضمن تقدير از فيلم دلفين ها از کشور فرانسه ، جايزه ويژه به دليل پرداختني صادقانه و همخواني با کتب درسي به «هوا و خصوصيات آن» ساخته رضا ضياعي اهدا شد.

بخش مستند تاريخي اجتماعي

در اين بخش، جايزه ويژه به دليل پرداخت جذاب در بيان مفاهيم اجتماعي به فيلم «اسماعيل آمد» ساخته فرشاد احمدي دستجردي و به دليل پرداختي ساده و بي پيرايه از شيوه زندگي اجتماعي در ايران به «تينار» ساخته مهدي مميزي اهدا شد.

بخش متن هاي تحقيقي

در اين بخش دو جايزه ويژه به «ژن و انتقال آن» از کشور چين و «تولد يک مغز» از کشور فرانسه تعلق يافت.

بخش فيلم‌هاي داستاني کوتاه با مخاطب دانش آموز

در اين بخشضمن تقدير و اهداي لوح به فيلم «پناهگاه» از کشور نروژ ، جايزه اثر برتر به «درسي براي فردا» ساخته رضا حيدر نژاد و محصولي از کانون پرورش فکري کودک و نوجوان اهدا شد.

بخش فيلم‌هاي داستاني کوتاه با مخاطب اوليا و مربيان

در اين بخش ضمن تقدير و اهداي لوح به فيلم «گل سرخي از افريقا» از کشور هلند جايزه ويژه اين بخش به فيلم «ايثار باران» ساخته مهدي باقر پور رسيد.

بخش فيلم هاي بلند داستاني با مخاطب دانش آموز

در اين بخش جايزه بهترين بازيگر نوجوان به غزاله پارسافر بازيگر فيلم «حيات» تعلق گرفت.

بخش بهترين فيلمنامه بلند

در اين بخش جايزه ويژه به مسعود کرامتي و رضا ميهن دوست به دليل پرداخت خوب موضوع و نشان دادن تاثير مخرب نمره روي روحيه دانش آموز براي فيلم «روز کارنامه» اهدا شد.

بخش بهترين کارگرداني

در اين بخش ضمن تقدير از کيانوش عياري براي فيلم «شاخ گاو» جايزه ويژه به ابراهيم فروزش براي فيلم «کليد» اهدا شد.

بخش بهترين فيلم دانش آموزي

در اين بخش ضمن تقدير از «پسر مريم» ، «بچه هاي آسمان» و «کودک و سرباز» جايزه بهترين فيلم به «حيات» به تهيه کنندگي مرحوم محمدباقر آشتياني اهدا شد.

بخش بهترين فيلمنامه با مخاطب اولياء و مربيان

در اين بخش جايزه ويژه به دليل نگارش جذاب درباره درس انشاء و نگاهي تازه به درس انشاء در مدارس ، به فيلمنامه «صبح روز بعد» نوشته کيومرث پوراحمد بر اساس داستاني از هوشنگ مرادي کرماني تعلق يافت .

بخش بهترين فيلم 40 دوره گذشته جشنواره

در اين بخش ضمن تقدير از فيلم هاي «تيک تاک» و «نياز» جايزه ويژه به دليل پرداختن به سه عنصر مهم آموزشي يعني مربي ، دانش آموز و والدين ، به فيلم «خمره» به کارگرداني ابراهيم فروزش اهدا شد.

همچنين در اين بخش هيئت داوران «چلچله» و دبير جشنواره چهل و يکم تنديس سپاس و جايزه ويژه خود را به محمدعلي طالبي براي فعاليت مستمر خود در اين عرصه و ساختن فيلم هايي از جمله «چکمه» ، «کيسه برنج» ، «تيک تاک» ، «تو آزادي» و ... اهدا کرد.

سخنراني «سجادپور» و نويد اتفاق‌هاي نوين در سينماي آموزشي

پس از اهداي جوايز برگزيدگان اين بخش ، سيد عليرضا سجادپور معاونت نظارت و ارزشيابي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي مهمانان سخنراني کرد و نويد اتفاق‌هاي نويني را در راستاي سينماي آموزشي و سرمايه گذاري براي کودک و نوجوان داد.

در پايان اين بخش از مراسم از مهمانان داخلي و خارجي پذيرايي به عمل آمد و پس از آن همگي به تماشاي فيلم تحسين شده «سيزده59» سامان سالور نشستند.

اين گونه بود که آيين افتتاح چهل ويکمين دوره جشنواره رشد به کار خود پايان داد.

جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی «رشد» با 46 سال سابقه و 40 دوره برگزاری، قدیمی‌ترین رویداد سینمایی ایران است که چهل و یکمین دوره آن 8 تا 15 آبان ماه برپا مي‌شود.