رييس مركز طرح‌هاي كلان ملي فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري گفت: طرح رصدخانه ملي ايران به عنوان يكي از طرح‌هاي كلان فناوري در حال اجراي اين معاونت تاكنون 30 درصد پيشرفت داشته است.به گزارش سرويس علمي ايسنا، دكتر غلامحسين رحيمي در پي بازديد از محل‌ احداث سايت و جاده دسترسي رصدخانه ملي ايران با بيان اينكه طرح رصدخانه ملي ايران از جمله پروژه‌هاي قديمي است كه براي سال‌ها در كشور راكد مانده بود، اظهار كرد: اين پروژه به عنوان يكي از طرح‌هاي كلان ملي فناوري از سوي معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري مورد حمايت قرار گرفته كه تاكنون قسمت‌هاي مختلفي از آن به اجرا درآمده و پيگيري مي‌شود.

وي با اشاره به ساخت رصدخانه ملي ايران در قله «گركش» در نزديكي قمصر كاشان از پيشرفت 30 درصدي اين پروژه پس از حدود سه سال از آغاز اجراي طرح خبر داد و گفت: تاكنون پارامترهاي مختلفي شامل ديد، مقدار آب قابل بارش در سطح جو، روشنايي آسمان و مكان نهايي انجام شده است.

رحيمي ادامه داد: تاكنون شش دكل به همراه تجهيزات لازم به منظور اندازه‌گيري پارامترهاي ضروري براي تعين بهترين نقطه جهت احداث ساختمان رصدخانه در قله گركش نصب شده است. همچنين سيستم ارتباطي و ماهواره‌يي در قله به منظور دريافت و مخابره اطلاعات به دفاتر كامو و كاشان و در نهايت ارسال به تهران براي بررسي و تجزيه و تحليل‌هاي مورد نياز برقرار شده است.

وي، نصب دوربين‌هاي مداربسته در قله گركش و انجام كنترل محيطي و حفاظتي از طريق كنترل از راه دور را از ديگر اقدامات انجام شده طي سال‌هاي اخير در اجراي پروژه عنوان كرد و گفت: احداث ساختمان‌هاي طرح رصدخانه از بهار سال 1391 آغاز خواهد شد.

رييس مركز طرح‌هاي كلان ملي فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري با بيان اينكه در جريان بازديد هفته گذشته از پروژه، جاده دسترسي خاكي به طول 12 كيلومتر از جاده آسفالت قمصر - روستاي كامو به نوك قله به بهره‌برداري رسيد، افزود: در بازديدي كه فصل بهار از اين مجموعه به عمل آمد دسترسي به وسيله خودروهاي سنگين هم امكانپذير نبود اما در حال حاضر راه براي عبور وسايل نقليه باز شده است.

به گزارش ايسنا، وي با بيان اينكه طراحي مفهومي تلسكوپ رصدخانه ملي ايران در حال اتمام است، خاطرنشان كرد: در ماه آينده، اسناد طراحي‌هاي اين تلسكوپ كه شامل بيش از 15 سند در زمينه اپتيك، مكانيك، كنترل و نرم افزار و ... است، منتشر خواهد شد.

به گفته رحيمي، طرح كلان ساخت رصدخانه ملي ايران طي 10 سال انجام مي‌شود.

گفتني است، در بازديد از طرح كلان ساخت رصدخانه ملي ايران، استاد رضا منصوري، مجري طرح، دكتر خسروشاهي، مدير علمي طرح، دكتر محمودي، مشاور معماري طرح و رمضاني، كارشناس طرح‌هاي كلان ملي فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري هم حضور داشتند.

منبع: ايسنا