800 دوربین عكستان را می‌گیرد !


اگر از آن دسته رانندگانی هستید كه ماهانه دست‌كم چندین تخلف رانندگی در برگه خلافی خودرویتان خودنمایی می‌كند، اگر تنها ملاك شما برای رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی صرفا مشاهده حضور فیزیكی ماموران در فلان چهارراه یا خیابان است، اگر آنقدر زرنگ هستید كه مكان دقیق دوربین‌های ثبت تخلف در مبادی ورودی محدوده طرح ترافیك و برخی بزرگراه‌های شهر را به خوبی شناسایی كرده‌اید و می‌دانید به دلیل كمبود این دوربین‌ها در بسیاری از خیابان‌ها و معابر شهر از دستشان در امان هستید، باید بدانید كه از این پس دیگر تخلف كردن برای شما بسیار سخت‌تر خواهد شد. چون از این به بعد نه تنها 110 دوربین‌ ثبت تخلف سرعت، بلكه 700 دوربین‌ نظارت تصویری در سطح شهر به طور لحظه‌ای تخلفات رانندگی را ثبت خواهند كرد.

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]


اعمال قانون به روش 50 سال پیش

در حالی كه هم‌اكنون در بسیاری از كلانشهرهای دنیا میزان حضور ماموران راهنمایی و رانندگی در معابر و خیابان‌های شهر كمتر از 2 درصد است، اما در كشور ما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم كه همان تجهیزات و ابزارهای كنترل هوشمند و مكانیزه است، همچنان ماموران راهنمایی و رانندگی مانند نیم‌قرن پیش سر چهارراه‌ها می‌ایستند تا تردد خودروها را كنترل كنند!

این وضعیت علاوه بر این‌كه وقت و انرژی زیادی را از ماموران می‌گیرد امكان كنترل و نظارت دقیق از یك‌سو و شناسایی و اعمال قانون برای برخورد همزمان با چندین راننده متخلف را با دشواری بسیاری مواجه می‌كند.

روزانه حدود 50 هزار قبض جریمه رانندگی در تهران صادر می‌شود و این در حالی است كه به گفته مسوولان راهنمایی و رانندگی به دلیل كمبود نیرو امكان پوشش مستمر تمام تقاطع‌ها و خیابان‌های شهر توسط ماموران راهنمایی و رانندگی وجود نداشته و به همین دلیل در شرایط فعلی این امكان وجود دارد كه وقتی ماموری در حال جریمه یك راننده متخلف است، همزمان 10 راننده متخلف دیگر از كنار او رد شوند و این مامور به عنوان اهرم كنترلی نتواند آن چنان كه باید نقش خود را به درستی ایفا كند.

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]


كاركرد جدید دوربین‌های نظارت تصویری

رئیس پلیس راهور تهران در این راستا از آغاز ثبت تخلفات رانندگی توسط دوربین‌های نظارت تصویری نصب شده در سطح شهر خبرداد و گفت: مدتی است برخی رانندگان متخلف فقط به حضور فیزیكی پلیس اكتفا كرده و زمانی كه مشاهده می‌كنند در محلی پلیس حضور ندارد اقدام به تخلف می‌كنند به همین منظور و برای جلوگیری از سودجویی متخلفان از هفته گذشته فاز جدید پلیس الكترونیك در پایتخت به مرحله اجرا گذاشته شده كه بر این اساس تخلفات رانندگان علاوه بر كنترل‌های ماموران، از طریق دوربین‌های نظارتی سطح شهر نیز به صورت لحظه‌ای ثبت می‌شود.

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
سردار حسین رحیمی با اشاره به این كه این طرح در راستای فعال‌سازی هرچه بیشتر پلیس نامحسوس در تهران است، افزود: ماموران آموزش دیده پلیس راهور تهران با استفاده از بیش از 600 دوربین كنترل ترافیك، علاوه بر كنترل ترافیك پایتخت با تخلفاتی مانند تجاوز به گذرگاه عابر پیاده، توقف‌های دو و سه ردیفه، توقف در محل‌های ممنوع و داخل و حریم میادین، عبور از چراغ قرمز و... برخورد می‌كنند.

رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به این‌كه در چند ماه گذشته با همكاری خوب شهروندان بیش از 90 درصد عابران، رانندگان خودرو و ž