آتلانتا مرکز ایالت جورجیا آمریکاست و بزرگ ترین شهر آن است.محاسبات اداره آمار آمریکا در سال ۲۰۰۶ جمعیت کلان شهر آتلانتا را حدود ۵٬۴۷۸٬۶۶۷ تخمین زده‌است.جمعیت ایرانی تبار قابل توجهی در این ایالت ساکن است.دانشگاه جورجیا تک (Georgia Institute of Technology) در رشته های فنی مهندسی دارای اعتبار بسیار بالایی در ایالات متحده است. دانشگاه اموری (Emory) نیز در رشته های مدیریت, علوم انسانی, و علوم پزشکی در سطح کشور بسیار شناخته شده است. جیمی کارتر رییس جمهور اسبق ایالات متحده عضو هیئت علمی این دانشگاه است.تلانتا (Atlanta) مرکز ایالت جورجیا آمریکاست و بزرگ ترین شهر آن است.شبکه جهانی سی ان ان (CNN) در آتلانتا واقع است.

بدلیل رشد وسیع و اقتدار اقتصادی، برخی از این شهر با عنوان «نیویورک جنوب» نام برده اند.مرکز بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان دلتا ایرلاینز در این شهر قرار دارد، و دفاتر اصلی شبکه سی‌ان‌ان و شرکت کوکاکولا نیز در آتلانتا مستقر است.فرودگاه اصلی این شهر فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جهان است.سه دانشگاه مطرح این شهر دانشگاه جورجیا تک، دانشگاه ایالتی جورجیا، و دانشگاه اموری میباشند.
کتابخانه و موزه جیمی کارتر نیز در اینجا قرار دارد.
محاسبات اداره آمار آمریکا در سال 2006 جمعیت کلان شهر آتلانتا را حدود 5,478,667 تخمین زده است.
بزرگترين آكواريوم‎ دريايي‎ جهان‎ در آتلانتا افـتتـاح‎ شده است.
احداث اين آكواريوم‎ بـزرگ‎ كـه‎ در آن‎ صد هزار ماهي‎‎ و آبزي‎ مختلف‎ زنـدگـي مي‎ كنند و با هزينه 200‎‎ ميـليـون‎ دلاري احداث شده‎ با اعتراضات‎ مردم‎ محلـي‎ روبـرو شده‎ است‎ .
در اين‎ اكواريوم‎ از مـاهـي هاي‎‎ كوچك‎ تزئيني‎ تا نهنگ‎ هاي نجات‎ يافتـه‎ از سواحل‎ مكزيك‎ , دلفين‎ , كوسـه‎ و نهـنـگ‎ هاي‎‎ بسيار بزرگ‎ 50پايي‎كه‎‎ با محموله هاي ويژه‎‎‎ از تايوان‎ به امريكا منتقل‎ شده انـد , نگهداري‎ مي‎ شوند.